Arena Grand Prix: Rekord Polski w Lublinie! Trzech Polaków z kwalifikacją na MŚ

Arena Grand Prix: Rekord Polski w Lublinie! Trzech Polaków z kwalifikacją na MŚ

Szymon Gagatek

kwiecień 12. 2022

Dawid Wiekiera poprawił 13-letni rekord Polski na dystansie 200 m stylem klasycznym podczas ostatnich w tym sezonie zawodów Arena Grand Prix Pucharu Polski.

Wiekiera przyjechał do Lublina w rewelacyjnej formie i potwierdził wielkie aspiracje w swojej koronnej konkurencji, 200 m stylem klasycznym. Dystans czterech długości basenu pokonał w sobotnie popołudnie w 2:09.99! Tym samym o 91 setnych sekundy poprawił rekord Polski, który od 2009 roku należał do Sławomira Wolniaka.

Takie osiągnięcie, dające podopiecznemu Marka Mroza miejsce w pierwszej "10" światowego rankingu za 2022 rok, przyczyniło się też do końcowego sukcesu Wiekiery w klasyfikacji generalnej całych zawodów. Reprezentant Wodnika Tychy za zwycięstwa we wszystkich konkurencjach w stylu klasycznym zgromadził łącznie 2496 punktów, wyprzedzając Adriana Jaśkiewicza o 40 "oczek".

Wynik Wiekiery jest również lepszy od minimum na mistrzostwa świata. Nie była to jedyna norma na Budapeszt wypełniona w trakcie weekendu. Pozostałe uzyskali Paweł Juraszek, który na 50 m stylem dowolnym zanotował wynik 21.86 oraz Paweł Uryniuk, który triumfował na 50 m stylem motylkowym z wynikiem 23.42.

Uryniuk swoim osiągnięciem poprawił o jedną setną sekundy rekord Polski młodzieżowców. Do historycznych tabel w tej kategorii wiekowej zapisała się w Lublinie również Adela Piskorska. Na 50 m stylem grzbietowym podopieczna Adriana Szajnickiego uzyskała czas 28.47. Do wypełnienia minimum na czempionat globu zabrakło jej dokładnie ćwierć sekundy.

W zestawieniu punktowym kobiecych konkurencji najlepsza okazała się Aleksandra Polańska. Zawodniczka UKS GOS Raszyn triumfowała na 100, 200, 400 i 800 m stylem dowolnym.

KOMPLET WYNIKÓW