Budapeszt 2022: 8 statystycznych ciekawostek o sukcesie Katarzyny Wasick

Szymon Gagatek

lipiec 2. 2022

Ostatniego dnia mistrzostw świata wywalczyliśmy dwa wyjątkowe medale. Przyjrzyjmy się bliżej drugiemu z nich - temu, który zawisł na szyi Katarzyny Wasick.

Nasza największa medalowa nadzieja nie zawiodła. Wasick w pięknym stylu zapewniła sobie srebro i udowodniła, że należy do światowej czołówki kobiecego sprintu. Poniżej znajdziecie 8 ciekawostek dotyczących występu Polki, o których może jeszcze nie wiedzieliście.

1. Wasick zdobyła 25. medal w historii polskich występów w mistrzostwach świata na długim basenie. Po czempionacie w Budapeszcie nasz dorobek to 6 złotych, 10 srebrnych i 9 brązowych krążków.

2. Krakowianka jest dopiero drugą kobietą z naszego kraju, która stanęła na podium mistrzostw świata w sportach wodnych. Wcześniej tej sztuki dokonała tylko Otylia Jędrzejczak (siedmiokrotnie).

3. Srebro w Budapeszcie przerwało okres ponad 15 lat wyczekiwania na kobiecy medal MŚ dla Polski. Po raz ostatni w pierwszej trójce była Otylia Jędrzejczak na 200 m stylem motylkowym, a miało to miejsce 29 marca 2007 roku w Melbourne.

4. Wasick została też dopiero ósmą Polką, która wystąpiła w indywidualnym finale czempionatu globu na długim basenie. W tym gronie były już wcześniej Grażyna Dziedzic, Anna Uryniuk, Otylia Jędrzejczak, Paulina Barzycka, Katarzyna Baranowska, Katarzyna Dulian i Anna Dowgiert.

5. Był to też pierwszy w historii mistrzostw świata start reprezentantki Polski w finale tej konkurencji. Do tej pory na 50 m stylem dowolnym w wyścigu medalowym prezentowali się tylko panowie z naszego kraju: Krzysztof Cwalina, Bartosz Kizierowski i Paweł Juraszek.

6. To właśnie Kizierowski był pierwszym, który mógł się pochwalić medalem czempionatu globu w sprinterskiej rywalizacji kraulistów. Teraz dołączyła do niego reprezentantka AZS AWF Katowice.

7. Im starsza, tym lepsza - Wasick udowodniła, że wciąż świetnie się rozwija i została przy okazji najstarszą zawodniczką, która stanęła na podium mistrzostw świata w Budapeszcie. I na pewno nie było to jej ostatnie słowo.

8. Polka w ciągu kilkunastu miesięcy zgromadziła aż cztery medale najważniejszych imprez międzynarodowych: srebro MŚ (50 m), brąz MŚ (25 m), srebro ME (50 m) i srebro ME (25 m). Pozostało jej już tylko dorzucić do kolekcji krążek igrzysk olimpijskich. Paryż czeka!