Budapeszt 2022: Chmielewski na 34. miejscu

Budapeszt 2022: Chmielewski na 34. miejscu

Szymon Gagatek

czerwiec 29. 2022

W Budapeszcie trwają mistrzostwa świata. W środę odbyła się tam rywalizacja na wodach otwartych. W wyścigu na dystansie 10 km 34. był Krzysztof Chmielewski.

Pływacy ścigali się na Jeziorze Lupa w niełatwych warunkach. Od rana mocno świeciło słońce i było gorąco. Takie okoliczności sprawiły, że niektórzy nie wytrzymali trudów wyścigu. Zmagań nie ukończyli na przykład faworyt gospodarzy, Kristof Rasovszky i brązowy medalista czempionatu globu na 400 m stylem dowolnym, Guilherme Costa z Brazylii.

Dzielnie do mety zmierzał natomiast Chmielewski. Nasz zawodnik rozpoczął ambitnie i na pierwszym pomiarze czasu był nawet piąty, ale z czasem zaczął spadać na dalsze lokaty. Dość długo trzymał się jeszcze w szerokiej grupie będącej na czele, jednak w drugiej części wyścigu najszybsi urwali się reszcie stawki. Polak ostatecznie pojawił się na finiszu na 34. pozycji ze stratą niemal 10 minut do zwycięzcy.

Na najwyższym stopniu podium stanął Gregorio Paltrinieri. Włoch powtórzył zatem osiągnięcie Floriana Wellbrocka sprzed trzech lat, zdobywając złote medale zarówno na basenie (1500 m stylem dowolnym), jak i na wodach otwartych. Za Paltrinierim do mety dopłynął jego rodak i kolega z grupy treningowej, Domenico Acerenza, a trzeci był wspomniany Wellbrock.

Wśród kobiet triumfowała Sharon van Rouwendaal z Holandii. Mistrzyni olimpijska z 2016 roku minimalnie wyprzedziła Leonię Beck z Niemiec i złotą medalistkę mistrzostw świata na o połowę krótszym dystansie, Anę Marcelę Cunhę z Brazylii.