Budapeszt 2022: Jest kolejny finał! Majerski znów wśród najlepszych

Szymon Gagatek

czerwiec 23. 2022

Mamy drugi polski finał w Budapeszcie! Podczas 6. dnia mistrzostw świata do najlepszej ósemki delfinistów na dystansie 100 metrów awansował Jakub Majerski.

Zawodnik AZS AWF Katowice po południu popłynął szybciej niż w porannych eliminacjach. Dwie długości basenu pokonał w 51.24 (to jego najlepszy czas w tym roku) i został sklasyfikowany na 6. miejscu. W piątek powalczy zatem w wyścigu medalowym, który rozpocznie się o 18:44. Półfinały wygrał Kristof Milak, który pod nieobecność Caeleba Dressela prezentuje się zdecydowanie najlepiej w całej stawce. Węgier zbliżył się do bariery 50 sekund, notując wynik 50.14.

Do finałów nie przedostali się niestety pozostali biało-czerwoni. Laura Bernat zajęła 4. miejsce w swoim półfinale (2:10.87), ale w kolejnym wyścigu szybciej od niej popłynęło aż 7 zawodniczek i reprezentantka AZS UMCS Lublin uplasowała się ostatecznie na 11. lokacie. Do ósmej Katalin Burian z Węgier straciła osiem dziesiątych sekundy.

Z kolei Paweł Juraszek był 14. na 50 m stylem dowolnym. Popołudniowy wyścig ukończył z wynikiem 22.01, gorszym o cztery setne sekundy od osiągnięcia z eliminacji. Zdecydowanie najszybszy był Benjamin Proud z Wielkiej Brytanii, który zanotował czas 21.42. Natomiast o ostatnim miejscu w finale decydował repasaż, w którym wystąpili Bruno Fratus i Maxime Grousset. Górą wyszedł z niego Francuz (21.59 - 21.62), a Brazylijczykowi na osłodę pozostał fakt, że wynikiem z tego wyścigu zapisał się w historii pływania, setny raz w karierze łamiąc barierę 22 sekund.

Konkurencje finałowe zdominowali w czwartek Amerykanie i Australijczycy. Zawodnicy z USA wygrywali zmagania na 200 m stylem klasycznym kobiet (Lilly King) oraz 200 m stylem grzbietowym (Ryan Murphy) i 4x200 m stylem dowolnym (Drew Kibler, Carson Foster, Trenton Julian, Kieran Smith) mężczyzn. Z kolei pływacy z Antypodów cieszyli się ze złotych medali na 100 m stylem dowolnym kobiet (Mollie O'Callaghan) i 200 m stylem klasycznym mężczyzn (Zac Stubblety-Cook).