Budapeszt 2022: Masiuk szósty na świecie!

Szymon Gagatek

czerwiec 20. 2022

Ksawery Masiuk zajął 6. miejsce na 100 m stylem grzbietowym, a Krzysztof Chmielewski był bliski awansu do finału na 200 m stylem motylkowym podczas 3. dnia MŚ.

Pierwszym biało-czerwonym, który zaprezentował się w sesji popołudniowej był reprezentant G-8 Bielany Warszawa. W niedzielę Masiuk przebojem wdarł się do finału 100 m stylem grzbietowym, poprawiając rekord Polski (52.58). Dziś spróbował zbliżyć się do tego fantastycznego rezultatu. Mocno wystartował i trzymał się w czołówce, ale po nawrocie kilku rywali zyskało nad nim większą przewagę. Ostatecznie podopieczny Pawła Wołkowa dopłynął do mety z wynikiem 52.75 na 6. pozycji. I warto w tym miejscu dodać, że po zakończeniu rywalizacji w mistrzostwach świata Masiuk posiada już 7 z 10 najlepszych wyników w historii polskiego pływania w tej konkurencji.

Wyścig medalowy stał na niesamowitym poziomie. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze trzy lata temu w Gwangju dzisiejszy rezultat Polaka dawałby mu brąz. Tym razem, żeby stanąć na podium, trzeba było jednak złamać barierę 52 sekund! Wygrał Thomas Ceccon z Włoch, który poprawił rekord świata, notując czas 51.60. Kolejne pozycje zajęli Amerykanie: Ryan Murphy i Hunter Armstrong.

Występ drugiego z Polaków, którzy zaprezentowali się dziś w Dunaj Arenie, też dostarczył niemałych emocji. Krzysztof Chmielewski stoczył walkę o awans do finału 200 m stylem motylkowym, uzyskując po południu czas 1:55.01. To jego nowa życiówka, a także rekord Polski 18-latków. Nie wystarczyła ona jednak na wejście do najlepszej ósemki. Zawodnik Muszelki Warszawa zajął 9. miejsce, tracąc jedną dziesiątą sekundy do sklasyfikowanego tuż przed nim Jamesa Guy'a.

W poniedziałek rozdano pięć kompletów medali. Włosi cieszyli się nie tylko ze złota Ceccona, ale też z triumfu swojej reprezentantki w bardzo ciekawym finale 100 m stylem klasycznym kobiet. Wyścig rzutem na taśmę wygrała Benedetta Pilato, która nieznacznie wyprzedziła Annę Elendt z Niemiec i prowadzącą niemal do ostatnich metrów Rutę Meilutyte. Litwinka zanotowała niespodziewanie szybki powrót na podium wielkiej międzynarodowej imprezy po wznowieniu kariery.

W klasyfikacji medalowej przewagę nad rywalami umocnili Amerykanie. Stało się tak za sprawą zwycięstw Katie Ledecky na 1500 m stylem dowolnym oraz Regan Smith na 100 m stylem grzbietowym. Z kolei złoto na 200 m stylem dowolnym wywalczył David Popovici, który w fantastycznym stylu poprawił rekord świata juniorów, uzyskując czas 1:43.21.