Budapeszt 2022: Ostatni akcent był biało-czerwony

Szymon Gagatek

czerwiec 18. 2022

Konrad Czerniak awansował do półfinałów rywalizacji na dystansie 50 m stylem motylkowym podczas pierwszej sesji eliminacyjnej mistrzostw świata w Budapeszcie.

Puławianin był pierwszym Polakiem, który stanął na słupku startowym w Duna Arenie. W swoim wyścigu eliminacyjnym uzyskał czas 23.53 i czekał na dalszy rozwój wypadków. Chwilę po nim do wody wskoczył Paweł Smoliński. Swój debiut na międzynarodowej imprezie zawodnik AZS AWF Katowice zakończył z wynikiem 23.78 i został sklasyfikowany na 31. pozycji.

Tymczasem Czerniak uplasował się na 16. miejscu, ale dokładnie taki sam czas uzyskał Piero Codia. O tym, kto popłynie w półfinale, musiał zatem rozstrzygnąć repasaż, który był ostatnim akcentem porannej sesji. W decydującym o awansie wyścigu lepiej wystartował nasz reprezentant. Na dystansie Włoch dopadł go i nawet zaczął wyprzedzać. Wydawało się, że już nic nie odbierze mu zwycięstwa, ale to Czerniak lepiej trafił w ścianę i zameldował się na mecie o dwie setne sekundy szybciej od swojego rywala (23.38 - 23.40).

Pływak AZS UMCS Lublin wystąpi zatem w sesji popołudniowej, która rozpocznie się o 18:00. Jego wyścig (1. półfinał) zaplanowano na 18:24.

Niewiele zabrakło, a w półfinałach wystąpiłby również Dawid Wiekiera. Kolejny debiutant w naszej kadrze wystartował dziś na dystansie 100 m stylem klasycznym i zmagania zakończył na 17. pozycji. Dwie długości basenu pokonał w czasie 1:00.80 - niewiele gorszym od tego, który na początku czerwca dał mu tytuł mistrza Polski. Do bezpośredniego awansu zabrakło mu jedenastu setnych sekundy.