Budapeszt 2022: Peda wciąż w grze

Szymon Gagatek

czerwiec 21. 2022

Paulina Peda wywalczyła awans do półfinałów mistrzostw świata na dystansie 50 m stylem grzbietowym. W eliminacjach nasza reprezentantka zajęła 16. pozycję.

Zawodniczka AZS AWF Katowice przepłynęła jedną długość basenu w czasie 28.47. To trzeci wynik w jej życiu, który w konsekwencji pozwolił Polce na przejście do kolejnego etapu rywalizacji. Peda została sklasyfikowana na 16. pozycji, o dwie setne sekundy wyprzedzając reprezentantkę gospodarzy, Lorę Komoroczy.

Rano najszybsza była wicemistrzyni świata na dwukrotnie dłuższym dystansie, Kylie Masse. Kanadyjka uzyskała rezultat 27.26. Trzecia była jej rodaczka, zwyciężczyni tegorocznego cyklu Mare Nostrum, Ingrid Wilm. Rozdzieliła je tylko Katharine Berkoff z USA. Barierę 28 sekund złamało w sumie 9 zawodniczek.

Półfinały z udziałem najlepszych sprinterek rozpoczną się o 18:37. Peda popłynie w pierwszym wyścigu na torze 8.

Występ podopiecznej Jakuba Karpińskiego i Wojciecha Rejdycha był jedynym polskim akcentem sesji eliminacyjnej. W drugiej kobiecej konkurencji, którą rozegrano dziś w Dunaj Arenie, obyło się bez większych niespodzianek. Najlepszy czas na 200 m stylem motylkowym uzyskała Summer McIntosch (2:07.26). Piętnastolatka z Kanady nieznacznie wyprzedziła Hali Flickinger z USA (2:07.31).

Z kolei już rano dwóch zawodników złamało barierę 48 sekund na 100 m stylem dowolnym. Z pierwszym czasem do półfinałów awansował David Popovici. Mistrz świata na dwukrotnie dłuższym dystansie tym razem uzyskał wynik 47.60 i pokonał Caeleba Dressela o 35 setnych sekundy. Niespodziewanie poza półfinałami znaleźli się tacy zawodnicy jak piąty na ubiegłorocznych igrzyskach Sunwoo Hwang z Korei Południowej czy jeden z najszybszych Europejczyków w 2022 roku, Rafael Miroslaw z Niemiec.

Amerykanie zdominowali zmagania na 200 m stylem zmiennym. Eliminacje wygrał Carson Foster przed Chase'em Kaliszem. Zawodnicy z USA byli też najszybsi wśród sztafet mieszanych 4x100 m stylem zmiennym.