Budapeszt 2022: Rekord Polski już w eliminacjach! Masiuk i Peda walczą dalej

Szymon Gagatek

czerwiec 19. 2022

Ksawery Masiuk i Paulina Peda awansowali do półfinałów 100 m stylem grzbietowym podczas 2. dnia MŚ w pływaniu. Masiuk już rano poprawił własny rekord kraju.

Zawodnik G-8 Bielany Warszawa popisał się znakomitym rezultatem, przepływając dwie długości basenu w 53.33. O siedem setnych sekundy poprawił najlepszy czas w historii polskiego pływania, który ustanowił podczas majowych zawodów Polish Open. Niewiele zabrakło, a wygrałby swoją serię. Długo prowadził, jednak na finiszu nieznacznie wyprzedził go brązowy medalista mistrzostw Europy, Apostolos Christou. Podopieczny Pawła Wołkowa został ostatecznie sklasyfikowany na 5. miejscu w eliminacjach, przed takimi gwiazdami jak rekordzista świata Ryan Murphy czy broniący tytułu Xu Jiayu.

Masiuk, dla którego są to pierwsze mistrzostwa świata na długim basenie w życiu, będzie najmłodszym zawodnikiem w półfinałach 100 m stylem grzbietowym mężczyzn. Popłynie w drugim wyścigu, który zaplanowano po 18:18.

Debiut na czempionacie globu zanotowała dziś też Paulina Peda. Reprezentantka AZS AWF Katowice była 13. w eliminacjach 100 m stylem grzbietowym kobiet. Uzyskała czas 1:00.83 i będzie miała okazję do kolejnego występu już o 18:56. Rano najlepsza była Regan Smith (58.31), a barierę 59 sekund złamała jeszcze Kylie Masse (58.89). Niespodziewanie na starcie zabrakło rekordzistki świata i mistrzyni olimpijskiej, Kylie Masse.

W rywalizacji na 100 m stylem klasycznym eliminacje wygrała Qianting Tang z Chin (1:05.99). Powrót do międzynarodowej rywalizacji zaliczyła natomiast Litwinka, Ruta Meilutyte. Złota medalistka igrzysk w Londynie zajęła 9. miejsce (1:06.71) i popłynie w półfinałach.

Z kolei zmagania na 200 m stylem dowolnym mężczyzn zdominowali zawodnicy z ostatniej serii. Zajęli oni pierwsze pięć pozycji w końcowej klasyfikacji. Pierwszy był David Popovici, który wyprzedził Sunwoo Hwanga i Felixa Auboecka. Barierę 1:46 złamał jeszcze aktualny mistrz olimpijski, Tom Dean.