Budapeszt 2022: Wiekiera z awansem, Kawęcki poza półfinałami

Szymon Gagatek

czerwiec 22. 2022

Dwóch Polaków stanęło na starcie podczas piątej sesji eliminacyjnej mistrzostw świata w Budapeszcie. Do półfinałów awansował tylko jeden z nich, Dawid Wiekiera.

Wiekiera był rano 12. na dystansie 200 m stylem klasycznym. Uzyskał drugi wynik w historii polskiego pływania w tej konkurencji, gorszy tylko od jego rekordu kraju z kwietnia tego roku. Cztery długości basenu zawodnik Wodnika Tychy pokonał w 2:10.86. Dzięki temu wystartuje w pierwszym z półfinałów, który rozpocznie się o 18:45. Najszybszy rano okazał się faworyt zmagań żabkarzy, Zac Stubblety-Cook. Rekordzista świata zanotował rezultat 2:09.09.

W tej samej konkurencji wśród kobiet najlepszym czasem popisała się Kelsey Wog z Kanady (2:24.37). W półfinałach znalazło się też miejsce dla najmłodszej uczestniczki całego czempionatu globu. Trzynastoletnia Sua Moon z Korei Południowej popłynęła setną sekundy wolniej od życiówki (2:27.91) i uplasowała się na 15. miejscu.

Zupełnie nieoczekiwanie poza czołową szesnastką rywalizacji na 200 m stylem grzbietowym znalazł się natomiast Radosław Kawęcki. Nasz reprezentant, którego już w trakcie mistrzostw Polski trapiły problemy zdrowotne, nie mógł być zadowolony ani z miejsca, ani z wyniku. Został sklasyfikowany na 20. pozycji, notując czas 2:00.69.

Jedną z większych niespodzianek sesji eliminacyjnej była też nieobecność Shayny Jack wśród kraulistek rywalizujących na dystansie 100 metrów. Sprinterka z Antypodów w trakcie porannej rozgrzewki złamała rękę i musiała się wycofać z mistrzostw świata. Odpowiedzialność za dobry wynik w tej konkurencji dla Australii będzie musiała wziąć na siebie Mollie O'Callaghan. Młoda zawodniczka rano spisała się najlepiej w całej stawce, osiągając rezultat 53.49.