Bydgoszcz po raz trzeci! Czas na mistrzostwa Polski

Bydgoszcz po raz trzeci! Czas na mistrzostwa Polski

Szymon Gagatek

listopad 30. 2021

Już w środę ruszają 78. Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu. Najlepsi seniorzy, młodzieżowcy, a także 17- i 18-latkowie powalczą o medale w Bydgoszczy.

Jedna ze stolic województwa kujawsko-pomorskiego będzie gospodarzem zimowego czempionatu po raz trzeci w historii. Poprzednio zawody tej rangi odbywały się tam w latach 60. ubiegłego wieku, a konkretnie w 1963 i 1969 roku. Teraz areną zmagań będzie oddany do użytku w marcu obiekt Astorii. Komu będzie sprzyjał? Być może gospodarzom, którzy będą liczyć przede wszystkim na Mikołaja Dobrindta (6. czas zgłoszenia na 400 m stylem zmiennym) i Krzysztofa Matuszewskiego (6. na listach na 400 m stylem dowolnym i 8. na 100 m stylem zmiennym).

Uwaga całej pływackiej Polski skupi się jednak przede wszystkim na naszych największych gwiazdach, na czele z finalistami i półfinalistami igrzysk olimpijskich w Tokio: Katarzyną Wasick (zgłoszoną do startu na 50, 100 i... 200 m stylem dowolnym), Jakubem Majerskim (wystąpi na 50 i 100 m stylem motylkowym oraz dowolnym), Krzysztofem Chmielewskim (mającym w planach występy w aż 9 konkurencjach indywidualnych!), Pawłem Juraszkiem (50 i 100 m stylem dowolnym) i Laurą Bernat (50, 100 i 200 m stylem grzbietowym, 200 m stylem dowolnym, 200 m stylem zmiennym). W wodzie pojawi się też mistrzyni Europy z Kazania, Alicja Tchórz, która zaprezentuje się na 50 m stylem grzbietowym i 100 m stylem zmiennym.

W Bydgoszczy nie zobaczymy za to kilkoro innych pływaków ze ścisłej krajowej czołówki. Chociażby Radosława Kawęckiego, czy też szykujących się do występu w finale ISL Kacpra Majchrzaka i Marcina Cieślaka. Na start nie zdecydowała się też Klaudia Naziębło, która ma za sobą intensywny sezon w rozgrywkach International Swimming League. Zabraknie również niektórych zawodników trenujący na co dzień za oceanem (Karol Ostrowski, Rafał Kusto).

Po Memoriale Marka Petrusewicza wiemy już natomiast, że bardzo ciekawej walki możemy się spodziewać po żabkarzach. Jan Kozakiewicz i Jan Kałusowski powinni dać pokaz swoich umiejętności w bezpośrednim starciu na 50 i 100 m stylem klasycznym.

Warto też będzie zwrócić uwagę na spisującą się znakomicie w tym roku Adelę Piskorską. Osiemnastolatka, która triumfowała w zawodach Grand Prix w Oświęcimiu i Poznaniu, zaprezentuje się na 50 m stylem dowolnym, 100 m stylem zmiennym i przede wszystkim - na każdym dystansie w stylu grzbietowym, w którym będzie bardzo poważną kandydatką do medali.

Zmagania potrwają pięć dni. Eliminacje będą się rozpoczynać o 9:00. a finały o 17:00 (w niedzielę o 16:00). Transmisję z całej imprezy będzie można śledzić na kanale livetiming.pl na YouTube'ie.