Czas na mistrzostwa Polski!

Czas na mistrzostwa Polski!

Szymon Gagatek

maj 30. 2022

Przez najbliższe pięć dni Aqua Lublin będzie areną zmagań o medale 94. Letnich Mistrzostw Polski w pływaniu. Do rywalizacji przystąpi prawie 500 pływaków.

Lublin zorganizuje krajowy czempionat na długim basenie po raz trzeci (poprzednie dwie edycje odbyły się w 2017 i 2021 roku). Tym razem dodatkową stawką będą bilety na mistrzostwa Europy, które w sierpniu odbędą się w Rzymie.

-> MINIMA NA MISTRZOSTWA EUROPY

W trakcie Polish Open minima wypełniło 13 osób: 10 mężczyzn i 3 kobiety. Można jednak przypuszczać, że kadra, która poleci do stolicy Włoch powiększy się jeszcze o nowe nazwiska. Do rywalizacji przystąpi na przykład nieobecna podczas Polish Open Alicja Tchórz. Zawodniczka Juvenii Wrocław wystąpi tym razem na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem grzbietowym. W ostatniej z tych konkurencji pływała już w tym sezonie szybciej od czasu wymaganego przez Polski Związek Pływacki.

W czołówce mogą też namieszać zawodnicy, którzy przylecieli do Polski z USA. W Lublinie pojawią się tacy pływacy jak Weronika Górecka, Paulina Nogaj, Dominik Bujak, Bartosz Piszczorowicz, Rafał Kusto, Karol Ostrowski i Kacper Stokowski.

O wysokie lokaty może być nieznacznie łatwiej, bo część krajowej czołówki szykuje się do wyjazdu na mistrzostwa świata. Radosław Kawęcki czy bohaterowie Polish Open: Paulina Peda i Ksawery Masiuk mają przed sobą największą imprezę sezonu letniego, która rozpocznie się już za 19 dni. To na niej, a nie w Lublinie, będą zapewne prezentować najlepszą dyspozycję.

Kawęcki tym razem zdecydował się na występ tylko na 200 m stylem grzbietowym. Z kolei Peda została zgłoszona na 50 i 100 m stylem dowolnym, 100 m stylem grzbietowym i 100 m stylem motylkowym, a Masiuk wystartuje na 50 m stylem dowolnym oraz we wszystkich konkurencjach w stylu grzbietowym.

Bardzo ciekawie zapowiada się walka o triumf w klasyfikacji medalowej. Przed rokiem najlepsza była ekipa Juvenii Wrocław, wyprzedzając G-8 Bielany i AZS AWF Katowice. Teraz również te kluby powinny znaleźć się w czołówce, ale duże aspiracje będą mieć jeszcze gospodarze.

Zawody rozpoczną się 31 maja i potrwają do 4 czerwca. Start sesji eliminacyjnych zaplanowano na 9:00, a finałów na 17:00 (za wyjątkiem ostatniego dnia, gdy popołudniowe wyścigi wystartują o 15:30). Transmisja z Lublina będzie dostępna na kanale PZP na YouTube'ie oraz na TVP Sport. Telewizja Polska pokaże walkę o medale w 3., 4. i 5. dniu zmagań.