Dlaczego codziennie wstajesz o 5:00?

Dlaczego codziennie wstajesz o 5:00?

Małgorzata Sławińska

styczeń 17. 2022

5:00: budzik - pobudka - przemywasz twarz - jesz posiłek przed treningiem - myjesz zęby - bierzesz torbę - basen.

Zastanawiałeś się kiedyś: DLACZEGO? Na pewno tak. Pewnie odpowiedziałeś “Bo chcę być lepszym zawodnikiem”. Spojrzymy dziś głębiej- co sprawia, że nie włączasz drzemki!

MOTYWACJA :movere - wprawiać w ruch, popychaćTo właśnie przyczyna Twoich zaspanych poranków. I wykonanych treningów. Motywacja jest motorem Twoich działań i nie opiera się (jak można w dzisiejszych czasach się spodziewać) tylko na pokrzepiających cytatach. Poprzez działania realizuje fundamentalne potrzeby zawodnika:

AUTONOMII - zawodnik sam podejmuje decyzje -kontroluje sytuację

KOMPETENCJI - zawodnik rozwija swoje umiejętności- wiara w swoje umiejętności buduje pewność siebie

RELACJI- zawodnik buduje relacje, które dostarczają wsparcia

ZMOTYWOWANY ZAWSZE I WSZĘDZIE? Czemu czasem chce mi się bardziej, a czasem mniej? Można pomyśleć, że najlepsi zawodnicy nie tracą motywacji. To możliwe! Ponieważ motywacja jest zawsze… Jednak nie oznacza, że ZAWSZE Ci się CHCE. Ale jednak to robią. Dlaczego? „Jeśli chcesz być najlepszy, musisz robić rzeczy, których inni nigdy się nie podejmą ” - Michael Phelps 

Motywacja: Natężenie i Kierunek Co odróżnia wygranych to dobrze ustalony cel, który nadaje Twojej motywacji kierunek. Wiedząc do czego dążysz i mając jasno określoną celowość Twojego działania,  łatwiej jest Ci utrzymać zapał do codziennych treningów. Pomyśl o ile bardziej Ci się “chce” kiedy wiesz nad czym pracujesz tego ranka, zamiast bezmyślnie pływać długości.

Drugi aspekt motywacji to natężenie. Zależy on z jednej strony od naszej osobowości, ale także od środowiska np. atrakcyjność zadania. Do czego czujesz większą chęć: regularny trening, czy zawody liczące się do Mistrzostw Polski?

Z tego powodu tak duży nacisk kładziemy w STREAMbook’u na ustalenie celu, bo przecież…Idziesz na ten sam, “zwykły” trening o 6 rano, bo wiesz, że przybliży Cię do Mistrzostw Polski. Właśnie dlatego wstajesz o 5:00.

Powodzenia!

Małgorzata Sławińska

STREAMLINE Leadership Academy

Bibliografia: Deci, E. L., & Ryan, R. M. (2000). The" what" and" why" of goal pursuits: Human needs and the self-determination of behavior. Psychological inquiry, 11(4), 227-268.

Weinberg, R. S., & Gould, D. (2014). Foundations of sport and exercise psychology. Human Kinetics.