Francja: Kacper Pastula tuż za podium mistrzostw kraju

Szymon Gagatek

kwiecień 5. 2022

Biało-czerwony akcent na otwarcie mistrzostw Francji w Limoges. Mający polskie korzenie Kacper Pastula zajął 4. miejsce na dystansie 100 m stylem klasycznym.

Reprezentant klubu Us Villejuif Natation już w ubiegłym roku pokazywał się z dobrej strony. Zimą został brązowym medalistą krajowego czempionatu w Montpellier, teraz niewiele zabrakło mu do powtórzenia tego osiągnięcia.

Pochodzący z Polski żabkarz bez problemów zakwalifikował się do finału. W eliminacjach zajął 5. pozycję. Popołudniową walkę o medale rozpoczął spokojnie i na półmetku był szósty, ale świetnie finiszował. Ostatecznie znalazł się jednak tuż za podium. Uzyskał drugi czas w życiu (1:01.57), a do brązowego medalisty - Clementa Bidarda - stracił tylko jedenaście setnych sekundy. Złoto wywalczył Carl Aitkaci (1:00.77).

Pierwszy dzień zawodów w Limoges nie przyniósł rezultatów, które mocno namieszałyby w światowych rankingach. Nowy dyrektor wykonawczy Francuskiej Federacji Pływackiej (FFN), Jacco Verhaeren, mógł dopisać do składu na mistrzostwa świata tylko dwa nazwiska. To Maxime Grousset i Florent Manaudou, którzy spisali się najlepiej na dystansie 50 m stylem motylkowym i wypełnili wymagane minimum. Grousset pokonał jedną długość basenu w 23.41, wyprzedzając bardziej doświadczonego rywala o pięć setnych sekundy.

Niespodziewanie bez kwalifikacji na 100 m stylem motylkowym pozostała Marie Wattel. Szósta zawodniczka ubiegłorocznych igrzysk zapewniła sobie mistrzostwo kraju, ale finiszowała z czasem 58.61 - gorszym od kryterium związku (minimum wynosi 58.33). Francuzka wciąż ma jednak szansę na występ w Budapeszcie, właśnie dzięki dobremu rezultatowi, jaki uzyskałą w Tokio.