Japończycy wyłonili kadrę na MŚ. Rikako Ikee bez kwalifikacji

Szymon Gagatek

marzec 8. 2022

Poznaliśmy kadrę Japonii na tegoroczne mistrzostwa świata. Do Budapesztu poleci 19 pływaków, wśród których zabraknie jednak między innymi Rikako Ikee.

Zawody kwalifikacyjne, które odbyły się w Tokio, dostarczyły kilka znakomitych rezultatów. Na bardzo wysokim poziomie stała chociażby rywalizacja żabkarzy na 200 m stylem klasycznym. W finale wygrał młodzieżowy mistrz olimpijski z 2018 roku, Yu Hanaguruma, który złamał barierę 2 minut i 8 sekund (2:07.99). Na drugim miejscu znalazł się Ryuya Mura (2:08.11), a 15 setnych sekundy za nim do mety dopłynął Shoma Sato. Tym samym rekordzisty Japonii zabraknie w kadrze, która wystąpi na Węgrzech.

Rewelacyjną dyspozycję zaprezentowała Reona Aoki. Urodzona w 1995 roku żabkarka ustanowiła dwa rekordy Azji. Na 50 m stylem klasycznym zanotowała wynik 30.27, a na dwukrotnie dłuższym dystansie 1:05.19.

Z kolei wśród mężczyzn na 100 m stylem motylkowym triumfował Naoki Mizunuma. Uzyskał rezultat 50.86 i został pierwszym Japończykiem, który przepłynął ten dystans w czasie poniżej 51 sekund. Drugi na mecie był Katsuhiro Matsumoto (51.18), zwycięzca rywalizacji na 100 i 200 m stylem dowolnym (48.57; 1:46.14).

Inne warte odnotowania wyniki:

• Zwycięzcą rywalizacji na 200 m stylem motylkowym został Tomoru Honda, który pokonał cztery długości basenu w 1:54.04.

• Blisko rekordu Japonii na 400 m stylem dowolnym była Miyu Namba. Uzyskała wynik 4:05.25 i do wyniku Ai Shibaty z 2007 roku zabrakło jej tylko sześciu setnych sekundy.

• Zaimponowała też młoda Mio Narita. Piętnastolatka była 2. na 400 m stylem zmiennym z czasem 4:36.71. Zmagania wygrała Ageha Tanigawa (4:36.45).

• Kwalifikację na swoje siódme mistrzostwa świata wywalczył Ryosuke Irie. Japoński weteran wygrał wszystkie konkurencje w stylu grzbietowym (50 m: 24.83; 100 m: 52.94; 200 m: 1:56.99).