Juraszek podtrzymał zwycięską passę

Szymon Gagatek

czerwiec 1. 2022

Paweł Juraszek piąty raz z rzędu zwyciężył na dystansie 50 m stylem dowolnym podczas letnich mistrzostw Polski. Zawodnik AZS AWF Katowice uzyskał czas 22.15.

Passa Juraszka rozpoczęła się w Lublinie w 2017 roku i trwa do dziś. W wyścigu medalowym tegorocznych mistrzostw wysoko poprzeczkę zawiesił mu Karol Ostrowski, który do ostatnich metrów liczył się w walce o triumf. Na finiszu szybszy okazał się jednak podopieczny Roberta Wilka. Zawodnika MKP Szczecin wyprzedził o sześć setnych sekundy (22.15 - 22.21). Ostatecznie obaj mieli powody do świętowania - nie tylko ze względu na zdobyte medale. Zarówno Juraszek, jak i Ostrowski, wypełnili minimum na sierpniowy czempionat Starego Kontynentu. Brązowe krążki wywalczyli Kamil Sieradzki i Piotr Ludwiczak (obaj uzyskali czas 22.71).

W tej samej konkurencji wśród kobiet na najwyższym stopniu podium stanęła Anna Dowgiert. Zawodniczka Warty Poznań zaprezentowała dobrą formę najpierw w eliminacjach (25.27), a później w wyścigu finałowym (25.25). Na mecie była szybsza od Alicji Tchórz i Kornelii Fiedkiewicz.

Złoto Juraszka przyczyniło się do tego, że AZS AWF Katowice wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji medalowej. Reprezentanci klubu ze Śląska wygrali też zmagania na dystansie 100 m stylem motylkowym. Paulina Peda (58.97) była najlepsza wśród kobiet, wyprzedzając Julię Maik i Paulinę Nogaj, a Jakub Majerski zwyciężył wśród mężczyzn. W wyścigu finałowym 5. zawodnik igrzysk w Tokio pokonał Adriana Jaśkiewicza (52.21 - 52.34), a na trzecim miejscu uplasował się Mateusz Chowaniec. Reprezentant Wodnika Siemianowice Śląskie wypełnił młodzieżowe minimum na mistrzostwa Europy w Rzymie. Dwie długości basenu pokonał w 52.86, znacznie poprawiając rekord życiowy.

Dominacją zawodników Unii Oświęcim zakończyły się zmagania zmiennistów. Na dystansie 400 metrów najszybsi okazali się Zuzanna Famulok i Michał Piela. Oboje popłynęli najszybciej w karierze, notując wartościowe wyniki - odpowiednio 4:47.65 i 4:20.72.

Za Pielą do mety dotarł Krzysztof Chmielewski, który niedługo później cieszył się również ze złota na 1500 m stylem dowolnym (15:21.60). Z kolei na 800 m stylem dowolnym Klaudia Tarasiewicz wyprzedziła Aleksandrę Knop i Paulinę Piechotę, płynąc szybciej od młodzieżowego minimum na mistrzostwa Europy (8:43.43). Teraz Chmielewskiego i Tarasiewicz czeka podróż do Portugalii, gdzie od piątku będą się odbywać mistrzostwa Europy juniorów na wodach otwartych.

Na zakończenie sesji finałowej AZS Uniwersytetu Warszawskiego wygrał zmagania sztafet mieszanych 4x100 m stylem zmiennym. Drugie miejsce zajęła ekipa AZS UMCS Lublin, a na trzeciej pozycji rywalizację zakończyli pływacy G-8 Bielany Warszawa.