Lima 2022: Chmielewski z rekordem życiowym i awansem do finału

Szymon Gagatek

wrzesień 3. 2022

Przedostatnia sesja eliminacyjna mistrzostw świata juniorów w Limie przyniosła nam m. in. awans do finału 400 m stylem zmiennym Krzysztofa Chmielewskiego.

Chmielewski zajął w rywalizacji zmiennistów 3. miejsce i przy okazji poprawił rekord życiowy o jedną dziesiątą sekundy. Cały dystans pokonał w 4:22.70. Przed nim sklasyfikowani zostali tylko Riku Yamaguchi z Japonii (4:16.26) oraz Brazylijczyk Stephan Steverink (4:22.29). Odpadł drugi z biało-czerwonych, Michał Piela. Mistrz Europy juniorów został sklasyfikowany na 11. pozycji z czasem 4:29.38.

Wysoko w eliminacjach uplasowali się również Filip Urbański i Paulina Cierpiałowska. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa był 3. na 50 m stylem klasycznym. Jedną długość basenu przepłynął w 28.47 i do najszybszego Urosa Zivanovicia z Serbii stracił tylko siedemnaście setnych sekundy. Z kolei reprezentantka Barrakudy Gdańsk finiszowała na 4. lokacie na 100 m stylem klasycznym z czasem 1:01.61. Już rano barierę jednej minuty złamała Japonka Mizuki Hirai (59.90).

Do półfinałów wszedł jeszcze Krzysztof Matuszewski. Polak na dystansie 100 m stylem dowolnym uzyskał rezultat 50.84 i zajął 13. miejsce. Z dalszymi zmaganiami musiał się pożegnać Szymon Misiak. Wynik 51.27 dał mu 22. pozycję w stawce, w której najszybsze okazały się wielkie gwiazdy mistrzostw w stolicy Peru: Diogo Ribeiro (48.67) oraz David Popovici (49.14).

Bez Polek odbyła się walka na 50 m stylem dowolnym i w konkurencji sztafetowej, 4x100 m stylem dowolnym. Wśród sprinterek najszybsza była Matilde Biagiotti (25.58), która później przyczyniła się też do zwycięstwa w eliminacjach włoskiej sztafety.