Lima 2022: Piąte miejsca i rekordy życiowe Chmielewskich

Szymon Gagatek

wrzesień 3. 2022

Sześcioro polskich pływaków wystąpiło w piątej sesji popołudniowej mistrzostw świata juniorów w Limie. Na 5. miejscach zmagania kończyli bracia Chmielewscy.

Sesja rozpoczęła się od najszybszej serii na dystansie 1500 m stylem dowolnym dziewcząt. W tej konkurencji nie mieliśmy naszej przedstawicielki, a najlepsza okazała się faworytka, utytułowana Merve Tuncel. Turczynka dopłynęła do mety w czasie 16:15.95 i wyraźnie wyprzedziła pozostałe medalistki. Srebro zdobyła Ruka Takezawa z Japonii, a z brązu cieszyła się jej rodaczka, Niko Aoki.

Matuszewski blisko awansu

Następnie do wody wskoczyli specjaliści od rywalizacji na 100 m stylem dowolnym. Wśród nich znalazł się Krzysztof Matuszewski, który popłynął szybciej niż rano, ale jego rezultat (50.53) nie wystarczył do wywalczenia kwalifikacji do finału. Trenujący na co dzień w Warszawie zawodnik Astorii Bydgoszcz tym razem był 9., a do wyprzedzającego go bezpośrednio Matiasa Santiso z Argentyny stracił tylko trzynaście setnych sekundy. Półfinały wygrał David Popovici. Rumun jako jedyny cały dystans pokonał w czasie poniżej 50 sekund (48.17). Z udziału w tej konkurencji wycofał się natomiast najlepszy w eliminacjach Diogo Ribeiro. Portugalczyk w pełni skupił się na starcie na 50 m stylem motylkowym.

Ponownie w ósemce

Wystarczająco szybka, by awansować do finału na 100 m stylem motylkowym, była Paulina Cierpiałowska. Polka przepłynęła dwie długości basenu w 1:01.08 i została sklasyfikowana na 6. pozycji. Tak jak w eliminacjach, znów najlepsza była Mizuki Hirai, ale tym razem japońska delfinistka nie zdołała złamać bariery jednej minuty (1:00.01).

Sprinterska nadzieja

Bardzo dobrze w zmaganiach na dystansie 50 m stylem klasycznym radzi sobie póki co Filip Urbański. W półfinałach zawodnik G-8 Bielany Warszawa zanotował wynik (28.55 - o osiem setnych sekundy gorszy od tego z sesji porannej. To jednak wystarczyło do zajęcia 3. miejsca. Wyżej od naszego pływaka uplasowali się jedynie brązowy medalista niedawnych mistrzostw Europy juniorów, Uros Zivinovic z Serbii (28.08) i Alex Sabattani z Włoch (28.44).

Bracia Chmielewscy na "piątkę" (z plusem)

Piąte miejsca w wyścigach finałowych zajmowali w sobotę bracia Chmielewscy. Obaj poprawiali też rekordy życiowe w swoich konkurencjach. Najpierw 5. w rywalizacji na 50 m stylem motylkowym był Michał, który jedną długość pływalni pokonał w 24.30. Triumfował wspomniany wcześniej Ribeiro. Portugalczyk pokazał ogromny potencjał i ustanowił nowy rekord świata juniorów (22.96). Został w ten sposób pierwszym osiemnastolatkiem w historii, który w oficjalnych zawodach złamał barierę 23 sekund.

Z kolei Krzysztof Chmielewski w finale na 400 m stylem zmiennym od razu rzucił do walki wszystkie swoje siły. Po pierwszych 100 metrach wyraźnie prowadził nad najgroźniejszymi rywalami i pozycję lidera utrzymał też w grzbiecie. Dopiero styl klasyczny sprawił, że spadł na 5. lokatę, na której później dopłynął do mety. Podopieczny Grzegorza Olędzkiego uzyskał czas 4:21.17, czyli jeszcze o ponad półtorej sekundy poprawił życiówkę z eliminacji.

Siódma na 50 m stylem grzbietowym była natomiast Laura Bernat. Cały dystans przepłynęła w 29.45. Konkurencję wygrała Lora Komoroczy (28.51). Węgierki triumfowały w sobotę jeszcze w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym i na dzień przed końcem mistrzostw świata to oni prowadzą w klasyfikacji medalowej.