Lima 2022: Biało-czerwoni w komplecie w finałach

Szymon Gagatek

wrzesień 4. 2022

Podczas ostatniej sesji eliminacyjnej MŚJ w Limie do wyścigów finałowych weszły nasze sztafety oraz Polacy startujący na 200 m stylem grzbietowym i motylkowym.

Pierwszą konkurencją, którą zaplanowano na niedzielny poranek, była rywalizacja na dystansie 200 m stylem grzbietowym z udziałem Ksawerego Masiuka i Filipa Kosińskiego. Obaj medaliści niedawnych mistrzostw Europy juniorów bez większych problemów zakwalifikowali się do najlepszej ósemki. Co ważne, wygląda na to, że zachowali też sporo energii na popołudniową walkę o podium. Masiuk został sklasyfikowany na 3. miejscu z czasem 2:01.83, a Kosiński był 6. (2:03.31). Tylko Hidekazu Takehara z Japonii złamał barierę dwóch minut (1:59.07).

Na 200 m stylem klasycznym dziewcząt najlepsza była Emma Carrasco, która zanotowała wynik 2:30.57. Reprezentantka Hiszpanii wyprzedziła Japonkę Yumeno Kusudę (2:30.96)> Niespodziewanie zdyskwalifikowana została natomiast druga z żabkarek z Kraju Kwitnącej Wiśni, która miała aspirować do medalu, Yuri Matsumoto.

Żadnych trudności z awansem do finału 200 m stylem motylkowym nie mieli bracia Chmielewscy. Obaj wygrali swoje serie rozstawione i uplasowali się na dwóch pierwszych lokatach. Eliminacje wygrał Krzysztof (1:59.27), a Michał stracił do niego dokładnie 51 setnych sekundy. Tylko oni złamali rano barierę dwóch minut. Trzeci w klasyfikacji Ei Kamikawabata z Japonii zanotował rezultat 2:00.94.

Następnie odbyły się eliminacje 200 m stylem dowolnym dziewcząt. W tej konkurencji w Limie nie mieliśmy żadnej swojej przedstawicielki. Poranne zmagania wygrały ex aequo Giulia Vetrano oraz Nikolett Padar. Włoszka i Węgierka uzyskały czas 2:02.00.

W finałach znalazły się jeszcze nasze sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Najpierw Filip Kosiński (56.81), Filip Urbański (1:03.56), Krzysztof Chmielewski (54.45) i Szymon Misiak (49.94) uzyskali łączny czas 3:44.76 i zajęli 2. miejsce w sesji porannej, dając się wyprzedzić tylko Japończykom (3:43.06). Chwilę później bardzo dobrze poradziły sobie również biało-czerwone. Laura Bernat (1:03.28), Karolina Piechowicz (1:10.12), Paulina Cierpiałowska (1:01.10), a także Julia Kulik (58.36) zostały sklasyfikowane na 3. miejscu z łącznym wynikiem 4:12.86. Lepsze okazały się jedynie Włoszki (4:10.33) oraz Japonki (4:10.41).

Początek sesji popołudniowej już o 18:00 czasu lokalnego (o 1:00 w nocy w Polsce).