Lima 2022: Udany poranek Polaków. Sto procent normy wykonane

Szymon Gagatek

wrzesień 1. 2022

Trzecia sesja eliminacyjna mistrzostw świata juniorów za nami. Biało-czerwoni w komplecie wywalczyli w niej kwalifikację do wyścigów finałowych i półfinałowych.

Cierpiałowska najszybsza w swojej serii

Pierwszą Polką, która w czwartek wskoczyła do wody na pływalni w Limie była Paulina Cierpiałowska. Reprezentantka Polski bardzo dobrze zaprezentowała się na dystansie 50 m stylem motylkowym. Wygrała swoją serię rozstawioną i bez problemów zakwalifikowała się do półfinałów z 3. czasem. Jedną długość basenu przepłynęła w 27.19. Do rekordu życiowego zabrakło jej dokładnie 29 setnych sekundy. Szybsze rano okazały się tylko brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorów, Jana Pavalic z Chorwacji (26.86) oraz Brazylijka Beatriz Bezerra (27.04).

Początek drogi na podium

Po zdobyciu dwóch złotych medali w środowy wieczór Ksawery Masiuk nie zwalnia tempa. Tym razem nasz zawodnik zajął 2. miejsce w eliminacjach 50 m stylem grzbietowym. Podopieczny Pawła Wołkowa zanotował czas 25.13 i lepszy od niego był tylko jego najgroźniejszy rywal, Pieter Coetzee z RPA, który jako jedyny złamał barierę 25 sekund (24.95). W półfinałach wystąpi też drugi z biało-czerwonych, Michał Pruszyński. Reprezentant TP Zielona Góra został sklasyfikowany na 8. pozycji z wynikiem 26.34.

Pewny awans mistrzyni świata

Karolina Piechowicz pozostaje niepokonana w stolicy Peru. Po triumfie na 50 m stylem klasycznym, tym razem wygrała eliminacje na dwukrotnie dłuższym dystansie. Dwie długości basenu przepłynęła w 1:09.74. Obok niej tylko Jana Pribylova zdołała zejść poniżej minuty i dziesięciu sekund. Czeszka uzyskała rezultat 1:09.90, a na trzecim miejscu znalazła się kolejna groźna rywalka Polki, Irene Mati z Włoch (1:10.27).

Polski sprinter w półfinałach

W trakcie trzeciego dnia czempionatu globu odbyły się też eliminacje chłopców na 50 m stylem dowolnym. Wśród startujących pojawił się finalista mistrzostw Europy juniorów, Szymon Misiak. Siedemnastolatek przepłynął sprinterski dystans w czasie 23.17 i dostał się do grona półfinalistów. Został sklasyfikowany na 9. pozycji w stawce, w której najszybszy okazał się Diogo Ribeiro z Portugalii (22.32).

Bernat w czołówce, wieczorem finał

Laura Bernat bez problemów dostała się do grona ośmiu najlepszych zawodniczek na dystansie 200 m stylem grzbietowym. W swojej koronnej konkurencji lublinianka zanotowała rano wynik 2:13.29 i była czwarta. Przed nią finiszowały tylko brązowa medalistka mistrzostw Europy seniorów, Dora Molnar z Węgier (2:11.62) oraz dwie Japonki: Mio Narita (2:12.05) i Yuzuki Mizuno (2:12.55). Finał odbędzie się już tej nocy, o 1:22 naszego czasu.

Sztafeta do kompletu

Sesję eliminacyjną zakończyliśmy z kompletem kwalifikacji dzięki sztafecie mieszanej 4x100 m stylem dowolnym. Szymon Misiak, Krzysztof Matuszewski, Paulina Cierpiałowska i Julia Kulik uzyskali łączny rezultat 3:37.35, który w ostatecznym rozrachunku dał im 7. pozycję. Najlepszy czas wypracowali sobie Rumuni (3:31.58), wyprzedzając Węgrów i Włochów.