Lima 2022: Zwycięstwa i rekordy! Masiuk i Piechowicz znów najlepsi!

Szymon Gagatek

wrzesień 2. 2022

To był kolejny polski dzień na mistrzostwach świata juniorów. Złote medale zdobyli Ksawery Masiuk i Karolina Piechowicz, a z brązu cieszyła się nasza sztafeta.

Kolejny finał Bernat

Popołudniowe wyścigi z udziałem reprezentantów Polski rozpoczęły się od półfinału 50 m stylem grzbietowym, w którym wystąpiła Laura Bernat. Lublinianka nieznacznie (o dokładnie sześć setnych sekundy) poprawiła wynik z eliminacji, uzyskując czas 29.43. Takie osiągnięcie dało jej 6. miejsce i awans do kolejnego finału juniorskiego czempionatu. Świetnie zaprezentowała się Lora Komoroczy z Węgier, która nie pozostawiła rywalkom złudzeń, kto będzie w sobotę największą kandydatką do złota. Sprinterski dystans przepłynęła w 28.48, wyprzedzając drugą w klasyfikacji Sarę Curtis z Włoch o ponad pół sekundy.

Cierpiałowska na 5. miejscu

Do ostatnich metrów toczyła się walka o brązowy medal mistrzostw świata juniorów na 50 m stylem motylkowym. Blisko podium była między innymi nasza Paulina Cierpiałowska, której do trzeciej zawodniczki na mecie zabrakło tylko szesnastu setnych sekundy. Reprezentantka Barrakudy Gdańsk jedną długość basenu pokonała w 27.20. Wygrała Jana Pavalić z Chorwacji (26.38), a barierę 27 sekund złamała jeszcze Beatriz Bezerra z Brazylii (26.67).

Król znów w koronie

Następnie przyszedł czas na długo wyczekiwany finał 50 m stylem grzbietowym z udziałem dwóch Polaków. Po wczorajszych półfinałach wydawało się, że Ksaweremu Masiukowi może być tym razem wyjątkowo trudno zdobyć złoto. Znakomicie dysponowany był przecież Pieter Coetzee z RPA, który w czwartek ustanowił rekord mistrzostw. Podopieczny Pawła Wołkowa odpowiedział jednak Południowoafrykańczykowi w rewelacyjny, najlepszy możliwy sposób. W decydującym wyścigu uzyskał czas 24.44, wyprzedził swojego najgroźniejszego rywala o 17 setnych sekundy i poprawił własny rekord Polski! Z kolei na szóstym miejscu zmagania ukończył Michał Pruszyński, który pierwszy raz w życiu zszedł poniżej 26 sekund (25.94).

Złoto i rekord Piechowicz

Dosłownie chwilę po triumfie Masiuka mogliśmy się cieszyć z kolejnego polskiego sukcesu. Mistrzynią świata juniorów na 100 m stylem klasycznym została bowiem Karolina Piechowicz. Podopieczna Gabrieli Wójtowicz długo przebijała się na prowadzenie, ale gdy już je objęła - nie oddała do samego końca. Rzutem na taśmę próbowała ją jeszcze wyprzedzić Irene Mati, ale Włoszce zabrakło do Polki 21 setnych sekundy. Piechowicz uzyskała też bardzo dobry czas: 1:08.73, który jest nie tylko jej nową życiówką, ale też rekordem Polski 17-latek!

Rozpędzony Chmielewski wskoczył do finału

Michał Chmielewski już rano poprawił rekord życiowy na 50 m stylem motylkowym, ale w popołudniowych półfinałach był jeszcze szybszy. Jedną długość basenu pokonał w 24.37 i to dało mu awans do najlepszej ósemki tej konkurencji z 6. miejsca. Z dalszą rywalizacją pożegnał się niestety drugi z biało-czerwonych, Szymon Misiak. Reprezentant UKS Shark Rudna został sklasyfikowany na 10. miejscu z czasem 24.62. Na 1. pozycji zmagania zakończył Daniel Gracik z Czech (23.53), za którym znalazł się Casper Puggard z Danii (23.87). Dopiero trzeci był zdecydowany faworyt, Diogo Ribeiro. Portugalczyk najwyraźniej oszczędzał siły na finał 50 m stylem dowolnym, który zresztą wygrał w świetnym stylu.

Sztafeta ma brąz!

Po eliminacjach w składzie polskiej sztafety 4x200 m stylem dowolnym doszło do jednej zmiany. Trenerzy podjęli decyzję, że Michała Pruszyńskiego zastąpi Ksawery Masiuk, który popłynie na pierwszym odcinku. Podopieczny Pawła Wołkowa, jak na lidera kadry przystało, dał swoim kolegom sygnał do walki o medal. Na pierwszym odcinku zanotował nowy rekord życiowy (1:48.93) dając nam prowadzenie. Następnie do wody wskoczyli kolejno Krzysztof Matuszewski (1:50.55), Adam Zdybel (1:50.34) i Jakub Walter (1:50.11). Ten ostatni do końca musiał toczyć zacięty bój o 3. miejsce z Brazylijczykiem. Poradził sobie z tym świetnie i to właśnie Polacy mogli cieszyć się z brązu. Podium dał im wynik 7:19.93. Wygrali Włosi, a 2. pozycję zajęli Węgrzy.