Madera 2022: Kolejne medale biało-czerwonych!

Szymon Gagatek

czerwiec 17. 2022

Kamil Otowski i Michał Golus powiększyli dorobek polskiej reprezentacji, która startuje w mistrzostwach świata osób niepełnosprawnych, o dwa brązowe medale.

Kamil Otowski zajął trzecie miejsce w grupie S2 na wymagającym dystansie 200 m stylem dowolnym. Dobrą formę zasygnalizował już w eliminacjach, notując czas 4:36.53. W wyścigu finałowym co prawda nie poprawił tego osiągnięcia (uzyskał wynik 4:38.19), ale popłynął wystarczająco szybko, by odebrać brązowy medal czempionatu globu. Przed nim finiszowali tylko rewelacyjni Gabriel dos Santos z Brazylii i Alberto Abarza z Chile.

Z brązu cieszył się również Golus, który świetnie poradził sobie w rywalizacji na 50 m stylem dowolnym (S8). Zawodnik Wodnika Radom stoczył zacięty bój o miejsce w czołowej trójce z Felixem Cowanem. Ostatecznie okazał się lepszy od Kanadyjczyka o siedem setnych sekundy (27.56 - 27.63)! Pierwszy na mecie zameldował się Brazylijczyk Gabriel Silva (27.19), drugi był Dimosthenis Michalentzakis z Grecji (27.37).

Tym sukcesem Golus powetował sobie pechowe starty z poprzednich dni: dyskwalifikację na 100 m stylem motylkowym i 4. miejsce na 100 m stylem dowolnym, gdzie do pozycji na podium zabrakło mu tylko 44 setnych sekundy.

Występ w finale mistrzostw świata wywalczyła też sobie młoda Nikola Badowska. Piętnastolatka została sklasyfikowana na 5. pozycji na 50 m stylem dowolnym (S8), przepływając jedną długość basenu w 33.49 i poprawiła rekord życiowy. Do medalu zabrakło jej tylko trochę ponad sekundę. Dzień wcześniej reprezentantka IKS-AWF Warszawa była jeszcze 10. na dwukrotnie dłuższym dystansie.

Kolejnego miejsca na podium nie zdołała wywalczyć Oliwia Jabłońska. Po srebrze na 400 m stylem dowolnym w grupie S10, podopieczna Beaty Pożarowszczyk-Kuczko uplasowała się na 7. lokacie na dystansie 100 m stylem motylkowym. W bardzo wyrównanym i emocjonującym wyścigu medalowym uzyskała czas 1:10.51. W tej samej konkurencji wśród mężczyzn 6. był Alan Ogorzałek (58.94).

W finałach zaprezentowali się jeszcze Joanna Mendak i Kamil Rzetelski. Oboje na dystansie 50 m stylem dowolnym w grupie S13 zajęli 7. miejsca. Z kolei eliminacji nie przebrnęli Wojciech Makowski (10. na 100 m stylem dowolnym w grupie S11), Igor Hrehorowicz (12. na 400 m stylem dowolnym w grupie S9) i Krzysztof Lechniak (12. na 50 m stylem dowolnym w grupie S3).