Madera 2022: Trzy polskie finały, Mendak tuż za podium

Szymon Gagatek

czerwiec 13. 2022

Ćwierć sekundy zabrakło Joannie Mendak do medalu MŚ osób niepełnosprawnych. W finałach pierwszego dnia zawodów wystąpili też Alan Ogorzałek i Rafał Kalinowski.

Doświadczona i utytułowana Mendak wystartowała w niedzielę na dystansie 100 m stylem motylkowym (S13). Do najlepszej ósemki trzykrotna mistrzyni paraolimpijska weszła z 6. czasem, ale w wyścigu finałowym do ostatnich metrów liczyła się w walce o podium. Ostatecznie uzyskała czas 1:09.30 i zakończyła zmagania na 4. miejscu, tracąc do brązowej medalistki, Irlandki Roisin Ni Riain, 0.25 sekundy.

Piąty na 50 m stylem dowolnym w grupie S10 był Alan Ogorzałek. Zawodnik Startu Wrocław zanotował czas 25.42. Lokatę niżej sklasyfikowany został Rafał Kalinowski na dystansie 100 m stylem klasycznym (SB9). Reprezentant Startu Białystok w finale pokonał dwie długości basenu w 1:14.31.

W sesji eliminacyjnej na starcie pojawiło się jeszcze pięcioro Polaków. Oliwia Jabłońska na przetarcie przed najważniejszymi startami w Portugalii była 11. na 50 m stylem dowolnym (S10). Tę samą lokatę na 100 m stylem motylkowym (S13) zajął Kamil Rzetelski. Z kolei na 50 m stylem dowolnym (S11) na 12. miejscu uplasował się Wojciech Makowski.

Rano zaprezentowały się też nasze juniorki: 16-letnia Zuzanna Boruszewska i o rok młodsza Nikola Badowska. Obie kończyły rywalizację na 10. pozycji - Boruszewska na dystansie 100 m stylem klasycznym (SB9), a Badowska na 400 m stylem dowolnym (S8).