Masiuk i Peda gwiazdami Polish Open!

Masiuk i Peda gwiazdami Polish Open!

Szymon Gagatek

maj 5. 2022

Ksawery Masiuk i Paulina Peda zostali najlepszymi zawodnikami Polish Open - zawodów z okazji 100-lecia PZP. Oboje poprawiali rekordy Polski w stylu grzbietowym.

Masiuk ustanawiał najlepsze czasy w historii polskiego pływania na 50 i 100 metrów grzbietem. W sprincie zaskoczył rywali już w eliminacjach. Jedną długość basenu pokonał w 24.69, poprawiając o dwie setne sekundy osiągnięcie Tomasza Polewki z 2017 roku. Warto wspomnieć, że dotychczasowy rekordzista kraju też spisał się świetnie, notując rano wynik 25.02 - lepszy od minimum na mistrzostwa świata. Po południu obaj byli wolniejsi, ale znów górą z tego starcia wyszedł Masiuk (24.97 - 25.18).

Na dwukrotnie dłuższym dystansie podopieczny Pawła Wołkowa też nie miał sobie równych. Rekord kraju Kacpra Stokowskiego i Radosława Kawęckiego poprawił dwukrotnie. Najpierw wygrywając eliminacje (53.74), a później wyścig finałowy (53.40). Nie licząc Rosjan, których i tak nie zobaczymy w najbliższym czasie na najważniejszych międzynarodowych imprezach - w tym roku szybciej od niego na Starym Kontynencie pływał tylko Thomas Ceccon z Włoch.

Z kolei Peda zapisała się w historii polskiego pływania na 100 m stylem grzbietowym, zostając pierwszą zawodniczką z naszego kraju, która złamała w tej konkurencji barierę jednej minuty. Do rywalizacji przystępowała z komfortem psychicznym, dzięki zapewnionej kwalifikacji na mistrzostwa świata na dystansie o połowę krótszym (w poniedziałek zanotowała wynik 28.19). Finał rozpoczęła bardzo szybko i nie zwolniła tempa w drugiej części wyścigu. Ostatecznie zanotowała czas 59.75, poprawiając własny rekord Polski aż o 59 setnych sekundy. To aktualnie 5. rezultat w tegorocznym rankingu europejskim i 16. na świecie.

Bardzo wartościowe były także osiągnięcia naszych finalistów olimpijskich. Jakub Majerski wygrał zmagania na 100 m stylem motylkowym z czasem 51.37 (10. na światowych listach w 2022 roku), a Krzysztof Chmielewski poprawił o jedną setną sekundy życiówkę z igrzysk w Tokio, a zarazem rekord Polski 18-latków na 200 m stylem motylkowym (1:55.28 - wynik dający mu 9. pozycję w tegorocznych rankingach).

Teraz przed naszymi zawodnikami kolejne tygodnie przygotowań do mistrzostw świata, Uniwersjady, mistrzostw Europy i najważniejszych imprez juniorskich. Niedługo przed wyjazdem kadry biało-czerwonych do Budapesztu zaplanowany został krajowy czempionat. Zawody odbędą się w Lublinie w dniach od 31 maja do 4 czerwca.

KOMPLET WYNIKÓW

foto: Weronika Morciszek