Medale Polaków w Wojskowych MŚ w ratownictwie wodnym

Szymon Gagatek

czerwiec 21. 2022

Aż 21 medali (8 złotych, 9 srebrnych, 4 brązowe) wywalczyli polscy pływacy w wojskowych mistrzostwach świata w ratownictwie wodnym, które odbyły się w Holandii.

Dwudniowe zmagania na pływalni okazały się bardzo pracowite i owocne w sukcesy dla naszych reprezentantów. Worek medali przywiozła do domu między innymi Alicja Tchórz, która jako pierwsza stanęła na najwyższym stopniu podium. Zawodniczka Juvenii Wrocław wygrała zmagania na dystansie 200 metrów z przeszkodami, wyprzedzając swoją koleżankę z kadry, Paulę Żukowską (2:06.69 - 2:08.93).

Tchórz sukcesywnie powiększyła medalową kolekcję. Indywidualnie zdobyła jeszcze srebro w konkurencjach ratowanie manekina w płetwach na 100 metrów oraz 100 m ratowanie kombinowane. Do tego wywalczyła medale w każdej ze sztafet.

Brąz do indywidualnej kolekcji dorzuciła Żukowska (super ratownik 200 metrów), a w finale holowania manekina na dystansie 50 metrów zaprezentowały się Anna Dowgiert (4.) i Dominika Sztandera (8.).

Wśród mężczyzn świetnymi występami wyróżnił się Adam Dubiel. W konkurencji super ratownik na 200 metrów nie tylko zwyciężył, ale złoty medal okrasił jeszcze rekordem świata wojskowych (2:10.07).

Indywidualnie Dubiel triumfował jeszcze na 100 m ratowanie kombinowane (wyprzedzając między innymi trzeciego na mecie Wojciecha Kotowskiego) oraz zajął 2. miejsce na 200 metrów z przeszkodami.

Polskim dubletem zakończył się finał ratowania manekina w płetwach na 100 metrów. Na 1. pozycji uplasował się Cezary Kępa, a 2. był Mateusz Szurmiej. Do tego na najwyższym stopniu podium stanął jeszcze Wojciech Kotowski w holowaniu manekina na dystansie 50 metrów (4. lokatę zajął Hubert Nakielski), a Szurmiej cieszył się ze srebra w rywalizacji w holowaniu manekina w płetwach na 100 metrów.

• Brąz: 4x25 m holowanie manekina K: Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Paula Żukowska, Anna Dowgiert

Ostatniego dnia zawody przeniosły się na plażę, a biało-czerwoni dołożyli do swojego dorobku kolejne dwa medale. Najlepszy w sprinterskim biegu na 90 metrów okazał się Wojciech Kotowski, który później miał też swój udział w zajęciu 3. miejsca przez naszą sprinterską sztafetę 4x90 m (Polacy wystąpili w składzie: Kotowski, Adam Dubiel, Mateusz Szurmiej oraz Krzysztof Terlecki).