MP 14-latków: Sukcesy G-8 Bielany w Olsztynie

Szymon Gagatek

grudzień 19. 2021

Zawodnicy G-8 Bielany Warszawa wygrali klasyfikację medalową i punktową zimowych mistrzostw Polski 14-latków, które odbyły się na krótkim basenie w Olsztynie.

Pływacy ze stołecznego klubu wywalczyli w Aquasferze aż 15 medali (9 złotych, 1 srebrny i 5 brązowych). Na najwyższym stopniu podium najczęściej stawał Oskar Ślesik, który wygrał zmagania na 50 i 100 m stylem grzbietowym (26.00; 56.60) oraz pomógł kolegom zwyciężyć we wszystkich trzech konkurencjach sztafetowych: 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym, a także 4x100 m stylem zmiennym.

Pozostałe złote krążki dla zespołu z Bielan zdobyli Jakub Jabłoński na 50 i 100 m stylem dowolnym (23.71; 52.65) oraz żeńskie sztafety 4x100 m stylem dowolnym i zmiennym.

Najbardziej utytułowana w startach indywidualnych okazała się z kolei Amelia Wysocka. Młoda zawodniczka Fali Kraśnik wróciła do domu z czterema złotymi medalami. Wygrała zmagania na dystansach 100 m stylem dowolnym (57.37), 50 i 100 m stylem motylkowym (27.83 i 1:02.17) oraz 100 m stylem zmiennym (1:04.93). Do tego dorzuciła srebro na 50 m stylem dowolnym. W tej konkurencji lepsza od niej okazała się Natalia Celmer (25.69 - 25.90).

Wynik Celmer dał jej 711 pkt FINA i, jak się później okazało, zagwarantował tytuł najlepszej zawodniczki mistrzostw. Wśród chłopców w tej klasyfikacji triumfował Radosław Kryś, który świetnie poradził sobie na 1500 m stylem dowolnym (16:10.68; 666 pkt FINA).

W trakcie zawodów ustanowiony został jeden rekord Polski 14-latków. Jego autorami zostali zawodnicy G-8 Bielany w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Kacper Antosik, Oskar Ślesik, Aleksander Szypin i Jakub Jabłoński uzyskali czas 3:32.58, poprawiając o prawie półtorej sekundy ubiegłoroczne osiągnięcie swoich kolegów z rocznika 2006.

W klasyfikacji medalowej ekipa z Bielan wyprzedziła zawodników TP Zielona Góra. W drużynie z województwa lubuskiego na najwyższym stopniu podium stawali Emilia Kot (50 m stylem klasycznym), Oliwia Glińska (200 m stylem dowolnym) oraz Bartosz Wieraszka (50 i 100 m stylem motylkowym). Na 3. lokacie znalazła się Fala Kraśnik (4-1-0).

Z kolei w zestawieniu punktowym G-8 zajęło 1. pozycję przed Warszawianką (która cieszyła się z mistrzostwa Polski Anny Boneckiej na 100 m stylem klasyczny oraz 4 srebrnych i 1 brązowego medalu) i Unią Oświęcim (której zawodnicy nie zdobyli co prawda medalu, ale aż 16 razy pływali w finałach A).