MP 16-latków: Płoszka i Bernat najlepsi w Gliwicach

Szymon Gagatek

grudzień 14. 2021

Kacper Płoszka i Laura Bernat zostali najlepszymi zawodnikami mistrzostw Polski 16-latków w Gliwicach. Klasyfikację medalową wygrali pływacy AZS UMCS Lublin.

Płoszka najbardziej wartościowy rezultat uzyskał zwyciężając na dystansie 200 m stylem dowolnym. Zawodnik Jedynki Łódź osiem długości basenu przepłynął w 1:47.51, zdobywając 789 pkt FINA. Mistrzostwa zakończył z trzema złotymi medalami. Wygrał jeszcze rywalizację na 200 m stylem motylkowym i 400 m stylem dowolnym.

Z kolei Bernat popisywała się bardzo dobrą dyspozycją zaledwie kilka dni po zakończeniu mistrzostw Polski seniorów. Najlepiej poradziła sobie w swojej koronnej konkurencji. Zwycięstwo na 200 m stylem grzbietowym dał jej czas 2:05.95 (842 pkt FINA). Do tego stanęła na najwyższym stopniu podium na o połowę krótszym dystansie, na 200 m stylem zmiennym i w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym.

Najbardziej utytułowani w rywalizacji indywidualnej byli za to Szymon Misiak i Paulina Cierpiałowska. Oboje wygrali zmagania w aż czterech (dokładnie tych samych) konkurencjach: 50 i 100 m stylem dowolnym oraz 50 i 100 m stylem motylkowym.

W Gliwicach padł jeden rekord Polski. Już pierwszego dnia ustanowiła go sztafeta AZS UMCS Lublin na dystansie 4x200 m stylem dowolnym. Jakub Rynkiewicz, Igor Kozłowski, Wojciech Sławacki i Maciej Hebel zanotowali czas 7:26.51.

To właśnie lublinianie byli też najlepsi w klasyfikacji medalowej i punktowej. W trakcie całych mistrzostw zgromadzili 9 złotych, 4 srebrne i 6 brązowych krążków. Tym samym nieznacznie wyprzedzili Żabiankę Gdańsk, która również cieszyła się z 9 miejsc na najwyższym stopniu podium, ale oprócz tego zgromadziła 3 srebrne i 2 brązowe medale.