MP: Juniorzy powalczą w Gliwicach i Lublinie

MP: Juniorzy powalczą w Gliwicach i Lublinie

Szymon Gagatek

grudzień 9. 2021

Już w piątek w Gliwicach i Lublinie rozpoczną się zimowe mistrzostwa Polski juniorów. Na Śląsku powalczą 16-latkowie, na Lubelszczyźnie pływacy z rocznika 2006.

Dla niektórych młodych pływaków z rocznika 2005 będą to kolejne istotne grudniowe starty. Chociażby Laura Bernat, Justyna Poznańska czy Zofia Chrzan brały udział w mistrzostwach Polski seniorów w Bydgoszczy i odegrały tam znaczące role. Bernat była 3. na 200 m stylem grzbietowym, Poznańska stanęła na najniższym stopniu podium na 200 i 400 m stylem zmiennym, a Chrzan wywalczyła brąz na 100 m stylem klasycznym.

Na obiekcie "Olimpijczyka" pojawią się też reprezentantki Polski z tegorocznych, jakże udanych, mistrzostw Europy juniorów: Karolina Piechowicz, Paulina Cierpiałowska, Amelia Marek, Julia Kulik, Aleksandra Klusek i Wiktoria Palicka. Wśród chłopców wystąpią między innymi ci, którzy na letnich mistrzostwach Polski cieszyli się z aż trzech złotych medali: Adam Zdybel i Bartosz Staniszewski.

Z kolei w Aqua Lublin nie zabraknie jednej z ważniejszych postaci XXXII Memoriału Marka Petrusewicza, Zofii Sobczak, która we Wrocławiu poprawiła rekord Polski 15-latek na 50 m stylem klasycznym, a kilka tygodni później została w tej konkurencji brązową medalistką mistrzostw Polski seniorów. Na listach startowych jest też Jan Brzóska, który w lipcu w Oświęcimiu aż 7 razy stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski juniorów. Tym razem zawodnik G-8 Bielany Warszawa wystartuje indywidualnie na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz motylkowym.

Warto będzie też zwrócić uwagę chociażby na Natalię Piekarską, która legitymuje się najlepszym czasem zgłoszenia na 100 i 200 m stylem motylkowym oraz 400 m stylem zmiennym, a kilka dni temu w Bydgoszczy zdobyła wraz z koleżankami z UKS 190 Łódź srebro w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym.

Realną szansę na 5 złotych medali mogą mieć również Julia Smurzyńska z Galicji Kraków (najlepsze czasy zgłoszeń na 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz 100 m stylem zmiennym, a także 2. miejsce na listach startowych na 200 m stylem grzbietowym i zmiennym) czy Kacper Maksajda (1. na listach we wszystkich konkurencjach stylem klasycznym i na 100 m stylem zmiennym oraz 2. na 200 m stylem zmiennym). Tych, którzy odegrają główne role w mistrzostwach Polski 15- i 16-latków powinno być jednak zdecydowanie więcej.

Eliminacje w Gliwicach i Lublinie będą się rozpoczynać o 9:00. Z kolei finały w piątek i sobotę zaplanowano na godzinę 17:00, a w niedzielę na 16:00.

Transmisje z obu imprez znajdziecie na kanałach livetiming.pl na YouTube'ie (MP 15-latków TUTAJ, a MP 16-latków TUTAJ).