Najlepszy występ od lat! Osiem medali Polaków w Kazaniu

Najlepszy występ od lat! Osiem medali Polaków w Kazaniu

Szymon Gagatek

listopad 8. 2021

Znakomicie spisali się polscy pływacy w trakcie mistrzostw Europy na krótkim basenie w Kazaniu. Z Rosji wrócili z ośmioma medalami, w tym dwoma złotymi.

Ostatni raz z tak pokaźnym dorobkiem medalowym kończyliśmy zmagania w 2011 roku - przed szczecińską publicznością. Po dekadzie główne role w naszej kadrze odegrali uczestnicy tamtych mistrzostw: Alicja Tchórz, Radosław Kawęcki i Katarzyna Wasick.

Tchórz i Kawęcki wysłuchali w Kazaniu Mazurka Dąbrowskiego. Zawodniczka Juvenii Wrocław zaskoczyła wszystkich (nawet samą siebie) niesamowitą postawą w finale 100 m stylem zmiennym. Uzyskała czas 57.82, odebrała rekord Polski Aleksandrze Urbańczyk-Olejarczyk i pokonała o jedną setną sekundy Marię Kamieniewą z Rosji. Za plecami Polki do mety dopłynęła też m. in. Sarah Sjoestroem. Dla Tchórz było to pierwsze indywidualne złoto mistrzostw Europy.

Z kolei Kawęcki w profesorskim stylu zwyciężył podczas ostatniego dnia zawodów na 200 m stylem grzbietowym. Po tym, jak z finału wycofał się Jewgienij Ryłow, Polak w walce o medale nie miał sobie równych. Tym samym zapewnił sobie szóste złoto mistrzostw Europy na krótkim basenie w tej konkurencji (poprzednie zdobywał w 2011, 2012, 2013, 2015 i 2019 roku).

Do historii krajowego pływania przeszła też Katarzyna Wasick. Jako pierwsza Polka na jednej imprezie międzynarodowej rangi mistrzowskiej aż czterokrotnie stawała na podium. Była druga na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz trzecia w sztafetach 4x50 m stylem dowolnym kobiet i mieszanej.

Zmagania w Kazaniu były ważne również dla Pawła Juraszka i Jakuba Majerskiego, którzy pierwszy raz w życiu mogli się cieszyć z indywidualnych medali mistrzostw Europy (odpowiednio na 50 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym).

Medale Polaków na ME w Kazaniu: 2x złoto: 100 m stylem zmiennym K: Alicja Tchórz 200 m stylem grzbietowym M: Radosław Kawęcki 2x srebro: 50 m stylem dowolnym K: Katarzyna Wasick 100 m stylem dowolnym K: Katarzyna Wasick 4x brąz: 50 m stylem dowolnym M: Paweł Juraszek 100 m stylem motylkowym M: Jakub Majerski 4x50 m stylem dowolnym K: Katarzyna Wasick, Kornelia Fiedkiewicz, Dominika Sztandera, Alicja Tchórz 4x50 m stylem dowolnym mix: Paweł Juraszek, Jakub Majerski, Alicja Tchórz, Katarzyna Wasick

Więcej miejsc na podium w trakcie imprezy zdobyli tylko Włosi, Holendrzy i Rosjanie, którzy wygrali całą klasyfikację medalową (11 złotych, 5 srebrnych i 8 brązowych krążków). My w tym zestawieniu uplasowaliśmy się na 6. pozycji. O lokatę wyżej nasi reprezentanci znaleźli się natomiast w klasyfikacji punktowej. Aż 328 pkt pozwoliło Polakom wyprzedzić takie nacje jak Węgrzy czy Niemcy.

Kolejne mistrzostwa Europy na krótkim basenie odbędą się w 2023 roku. Gospodarzem zawodów będzie rumuńskie Otopeni, które w lecie przyszłego roku ugości również najlepszych młodych pływaków Starego Kontynentu w trakcie MEJ.