NCAA: Świetne wyniki Zuchowicza i Ostrowskiego. Polacy o włos od zwycięstw

Szymon Gagatek

marzec 12. 2022

Rekordy życiowe Jana Zuchowicza na 100 jardów stylem klasycznym i Karola Ostrowskiego na 100 jardów stylem grzbietowym dały im tytuły wicemistrzów II Dywizji.

Obaj polscy pływacy zaprezentowali w piątek znakomitą dyspozycję. Zuchowicz, dla którego występ w Greensboro to piąty (i zarazem ostatni) start w mistrzostwach NCAA, już rano dał rywalom sygnał, że ma zamiar powalczyć o zwycięstwo. Wygrał eliminacje swojej koronnej konkurencji z czasem 52.64.

Popołudniowy wyścig też rozpoczął rewelacyjnie. Szybko objął prowadzenie i skutecznie je utrzymywał. Dopiero w końcówce finałowej rywalizacji zaczął się do niego zbliżać Ludovico Viberti. Włoch rzutem na taśmę doścignął naszego reprezentanta i na samym dopłynięciu zdołał wyprzedzić go o sześć setnych sekundy (52.35 - 52.41). Na 8. pozycji sklasyfikowany został kolejny z biało-czerwonych, Dawid Nowodworski.

Zuchowicz poprawił rekord życiowy i osiągnął największy sukces w karierze. Wskoczył też na drugie miejsce w historii polskiego pływania na 100 jardów stylem klasycznym. Szybszy od niego był do tej pory tylko Rafał Kusto, który w lutym złamał barierę 52 sekund.

Występy Zuchowicza na mistrzostwach II Dywizji NCAA na 100 jardów stylem klasycznym: 2018: dyskwalifikacja w finale B 2019: 5. miejsce (53.80) 2020: zawody przerwane z powodu pandemii przed rywalizacją żabkarzy 2021: 6. miejsce (54.01) 2022: 2. miejsce (52.41)

Z kolei Karol Ostrowski do samego końca walczył o zwycięstwo w finale 100 jardów stylem grzbietowym z Finnem Howardem. Ostatecznie zawodnik Uniwersytetu Queens okazał się lepszy o osiem setnych sekundy, ale nasz reprezentant też miał powody do zadowolenia. Notując rezultat 45.90 po raz pierwszy przepłynął cały dystans w czasie poniżej 46 sekund. Wcześniej ta sztuka udała się tylko jednemu Polakowi - Kacprowi Stokowskiemu.

W finale B rywalizacji grzbiecistów wystąpił jeszcze Bartłomiej Świderski. Zawodnik Uniwersytetu w Indianapolis zajął 12. miejsce z czasem 47.63. W tej samej konkurencji wśród pań 15. była Julia Magierowska.

Reprezentantów Polski mieliśmy też w innych finałach B. Na 100 jardów stylem klasycznym kobiet 15. pozycję wywalczyła Beata Maruszczyk. Z kolei na 200 jardów stylem motylkowym mężczyzn Patryk Winiatowski został sklasyfikowany na 11. lokacie, a dwa miejsca niżej uplasował się Jakub Kwaśny.

Trzeci dzień czempionatu zakończyły wyścigi sztafet 4x200 jardów stylem dowolnym. W nich najwięcej powodów do zadowolenia miał Jakub Kiszczak, który wraz z kolegami z Colorado Mesa zajął 3. miejsce.