NCAA: Święto pływania rozpoczęte! Fantastyczna forma Stokowskiego

NCAA: Święto pływania rozpoczęte! Fantastyczna forma Stokowskiego

Szymon Gagatek

marzec 24. 2022

Na inaugurację mistrzostw I Dywizji NCAA mężczyzn świetną formę zademonstrował Kacper Stokowski. Polak uzyskał 2. czas w historii 50 jardów stylem grzbietowym.

W sztafecie NC State 4x50 jardów stylem zmiennym wystąpiło m. in. dwóch biało-czerwonych. Oprócz Stokowskiego, także Rafał Kusto. Nasi reprezentanci popłynęli w przedostatniej serii. Stokowski pierwszy wskoczył do wody i wspólnie z Bjoernem Seeligerem z Uniwersytetu Kalifornijskiego dał fantastyczne widowisko.

Szwed okazał się minimalnie szybszy od Polaka, notując 20.08. Stokowski dotarł do mety swojej zmiany jako drugi. Uzyskał czas 20.16. Warto zatrzymać się na moment przy tych wynikach i dobrze je zapamiętać. Dlaczego? To od teraz dwa najlepsze rezultaty w historii pływania na dystansie 50 jardów stylem grzbietowym!

Gdy Stokowski dotknął ściany, zmienił go Kusto. W stylu klasycznym zanotował 23.22. Dobrze spisali się też Nyls Korstanje i Daniel Carr, co sprawiło, że ostatecznie NC State finiszowało na 3. pozycji, ex aequo z ekipą z Kalifornii.

Polaków nie zabrakło też w rywalizacji na dystansie 4x200 jardów stylem dowolnym. Najwięcej powodów do zadowolenia miał Bartosz Piszczorowicz, którego uczelnia (NC State) została sklasyfikowana na 6. pozycji. Nasz reprezentant popłynął na 3. odcinku, notując czas 1:32.84.

Na 19. lokacie znalazł się Uniwersytet Auburn z Christianem Sztolcmanem (1:34.39), a 25. była sztafeta Florida State z Jakubem Książkiem (1:37.35).

W obu konkurencjach doczekaliśmy się rekordów NCAA. Zmagania sprinterów wygrali zawodnicy Uniwersytetu Florydy, a rywalizację sztafet 4x200 jardów stylem dowolnym - reprezentanci Uniwersytetu Teksańskiego, którzy po pierwszym dniu prowadzą w klasyfikacji punktowej.

KOMPLET WYNIKÓW

Mistrzowie NCAA, dzień I:

4x50 jardów stylem zmiennym: Florida (Adam Chaney, Dillon Hillis, Eric Friese, Will Davis) 1:21.13 [rekord NCAA]

4x200 jardów stylem dowolnym: Texas (Drew Kibler, Coby Carrozza, Luke Hobson, Carson Foster) 6:03.89 [rekord NCAA]