NCAA: Trzech Polaków z indywidualnymi zaproszeniami

NCAA: Trzech Polaków z indywidualnymi zaproszeniami

Szymon Gagatek

marzec 15. 2022

Trzech biało-czerwonych wywalczyło kwalifikację indywidualną na mistrzostwa I Dywizji NCAA. Kolejnych Polaków powinniśmy zobaczyć też w wyścigach sztafetowych.

Wszyscy reprezentanci naszego kraju, którzy otrzymali indywidualne zaproszenie do Atlanty, to zawodnicy Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny: Kacper Stokowski, Rafał Kusto i Bartosz Piszczorowicz.

Spośród nich najwyżej sklasyfikowany na listach jest Stokowski. Zawodnik NC State legitymuje się 3. wynikiem sezonu na 100 jardów stylem grzbietowym. Wyżej są tylko Brendan Burns z Indiany i Hunter Armstrong z Ohio State. Czas 44.39 nasz reprezentant uzyskał na pierwszej zmianie sztafety w mistrzostwach Atlantic Coast Conference. Do rekordu życiowego zabrakło mu wtedy tylko dwóch setnych sekundy.

Stokowski w McAuley Aquatic Center wystąpi nie tylko na 100 jardów stylem grzbietowym, ale też na dwukrotnie dłuższym dystansie i na 50 jardów stylem dowolnym.

Z kolei Rafał Kusto zaprezentuje się indywidualnie na 100 i 200 jardów stylem klasycznym. W tym roku zdążył już pokazać dobrą formę. W obu tych konkurencjach ustanowił najlepsze czasy w historii polskiego pływania na jardach (51.86 i 1:53.71).

Piszczorowicz kwalifikację na mistrzostwa NCAA zapewnił sobie na 100 jardów stylem dowolnym. Zajmując 6. miejsce na czempionacie Atlantic Coast Conference uzyskał czas 42.21, który daje mu 24. pozycję na liście zakwalifikowanych. W Atlancie czekają go też starty na 50 i 200 jardów stylem dowolnym.

Szansę występu w wyścigach sztafetowych powinni dostać z kolei trzej inni Polacy: Kacper Piotrowski w barwach Uniwersytetu Alabamy, Christian Sztolcman w ekipie Auburn i Jakub Książek wraz z kolegami z Florida State.