Otopeni 2022: Faworyci górą! Masiuk i Chmielewski najlepsi w eliminacjach

Szymon Gagatek

lipiec 5. 2022

Krzysztof Chmielewski był najlepszy na dystansie 200 m stylem motylkowym, a Ksawery Masiuk na 50 m stylem grzbietowym podczas pierwszej sesji eliminacyjnej MEJ.

Masiuk w rumuńskim Otopeni pojawił się opromieniony sukcesem z mistrzostw świata seniorów i już pierwszego dnia zawodów rozpoczął rywalizację w konkurencji, w której w Budapeszcie stał na podium. Swoją obecność od razu zaznaczył mocnym akcentem. Był jedynym grzbiecistą, który złamał barierę 25 sekund. Zanotował świetny wynik (24.81) i bez najmniejszych problemów wszedł do półfinałów. Z dalszą rywalizacją pożegnał się niestety drugi z biało-czerwonych, Przemysław Jankowski, który był 29.

Efektowne zwycięstwo w eliminacjach odniósł broniący tytułu na 200 m stylem motylkowym Krzysztof Chmielewski. Podopieczny Grzegorza Olędzkiego uzyskał rezultat 1:56.96, wyprzedzając w klasyfikacji generalnej swojego brata, Michała. W czasie poniżej dwóch minut popłynęli jeszcze tylko Ramil Valizada z Azerbejdżanu i Andrea Camozzi z Włoch. Pierwszy krok w kierunku powtórzenia ubiegłorocznego dubletu przez naszych reprezentantów został zatem wykonany. Nieźle spisali się również pozostali Polacy, debiutujący w mistrzostwach Europy juniorów: Aleks Tomaszewski był 7., a Mateusz Mamcarz 11. - w kwalifikacji do półfinałów przeszkodził im tylko regulamin, który pozwala na awans do kolejnej fazy jedynie dwóm osobom z jednego kraju.

Biało-czerwoni bezpośrednie weszli też we wtorek do dwóch finałów. Po południu w wyścigu medalowym na dystansie 400 m stylem zmiennym wystartuje Natalia Piekarska, a na zakończenie dnia zaprezentuje się jeszcze nasza męska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym. Zawodniczka UKS 190 Łódź uplasowała się rano na 7. pozycji (4:52.50), wyprzedzając między innymi Justynę Poznańską, która była 14. Z kolei kwalifikację dla sztafety zdobyli Szymon Misiak, Maciej Guliński, Michał Pruszyński i płynący na ostatnim odcinku Masiuk (finiszował w czasie 49.49). Eliminacje wygrali Rumuni z Davidem Popovicim w składzie. Na pierwszych 100 metrach mistrz świata zanotował wynik 47.76.

Popovici był także najszybszy indywidualnie na 200 m stylem dowolnym (1:48.75). Świetną lokatę zajął w tej konkurencji Jakub Walter. Wynik 1:50.49 dał zawodnikowi Unii Oświęcim 4. miejsce. W półfinałach razem z nim popłynie Adam Zdybel, który poprawił rekord życiowy (1:51.33) i został sklasyfikowany na 11. pozycji. Odpadli Krzysztof Matuszewski (13.) i Michał Pruszyński (28.).

Do najlepszej szesnastki dostali się też nasi żabkarze (na dystansie 50 m stylem klasycznym wśród dziewcząt Karolina Piechowicz była 8., a Amelia Marek zajęła 15. miejsce - z kolei wśród chłopców na 14. lokacie sklasyfikowany został Filip Urbański) oraz Laura Bernat (8. na 50 m stylem grzbietowym). Ta sztuka nie udała się Julii Smurzyńskiej (50 m stylem grzbietowym) i Julii Kulik (200 m stylem dowolnym).