Polacy gotowi do bojkotu mistrzostw świata!

Polacy gotowi do bojkotu mistrzostw świata!

Szymon Gagatek

marzec 18. 2022

Polski Związek Pływacki wydał oświadczenie, w którym czytamy, że nasi zawodnicy nie przystąpią do udziału w MŚ, jeżeli wystąpią w nich Rosjanie i Białorusini.

Na stronie związku ukazało się oświadczenie prezes Otylii Jędrzejczak, która w imieniu zarządu i reprezentantów Polski poinformowała, że - jeżeli Białorusini i Rosjanie zostaną dopuszczeni do startu w czerwcowych mistrzostwach świata - nasi zawodnicy nie pojawią się w Budapeszcie.

Oświadczenie Polskiego Związku Pływackiego:

Zarząd Polskiego Związku Pływackiego, w porozumieniu z reprezentantami Polski seniorów, podjął decyzję o bojkocie Mistrzostw Świata w pływaniu. Decyzja ta ma związek z decyzją Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA) o dopuszczeniu do udziału zawodników z Rosji i Białorusi.

Polskie środowisko pływackie, jak większość przedstawicieli wolnego świata, jest wstrząśnięte wydarzeniami, które dzieją się na Ukrainie. Napaść Federacji Rosyjskiej na niepodległy kraj musi wiązać się z wykluczeniem agresora ze społeczności międzynarodowej we wszystkich dziedzinach życia, w tym także w sporcie. Nikt z nas nie jest w stanie sobie dzisiaj wyobrazić sportowej rywalizacji z zawodnikami ani z Rosji, ani z Białorusi, która wspiera agresję na terenie Ukrainy.

Jednocześnie informujemy, że jeśli FINA zmieni swoją decyzję i nie dopuści sportowców z Rosji i Białorusi do startu w najważniejszej tegorocznej światowej imprezie w pływaniu, polscy zawodnicy przystąpią do rywalizacji w mistrzostwach.