Rewanż za olimpijski finał. Dean górą w Edynburgu

Rewanż za olimpijski finał. Dean górą w Edynburgu

Szymon Gagatek

marzec 11. 2022

Pierwszy dzień Edinburgh International stał pod znakiem rewanżu za finał igrzysk na 200 m stylem dowolnym. Tom Dean znów zmierzył się z Duncanem Scottem.

Wynik piątkowej konfrontacji był podobny, jak kilka miesięcy temu w Tokio. Scott długo prowadził i na ostatnim nawrocie miał jeszcze piętnaście setnych sekundy przewagi, ale to Dean dysponował lepszym finiszem. W końcówce wyścigu był wyraźnie szybszy i ostatecznie uzyskał wynik 1:47.60. Swojego najgroźniejszego rywala wyprzedził o niemal sekundę. Trzeci był James Guy (1:48.74).

Niezrażony tym rozstrzygnięciem Scott kilkadziesiąt minut później wskoczył do wody w finale na dystansie 200 m stylem zmiennym. Tu również miał obok siebie groźnego rywala, Andreasa Vazaiosa z Grecji, ale tym razem wyszedł z konfrontacji zwycięsko. Co więcej, rezultatem 1:59.35 poprawił rekord mitingu.

Wartościowe rezultaty w Edynburgu notowali też m. in. Anna Hopkin na 50 m stylem dowolnym (24.84) i Ben Proud na 50 m stylem motylkowym (23.46). Zmagania na 100 m stylem grzbietowym wygrała natomiast mistrzyni Europy, Kathleen Dawson (1:01.04), wyprzedzając trenującą na Wyspach Louise Hansson ze Szwecji (1:01.47).

KOMPLET WYNIKÓW

foto: ISL/Deepbluemedia/G.Scala