Rosjanie i Białorusini wykluczeni z mistrzostw świata!

Rosjanie i Białorusini wykluczeni z mistrzostw świata!

Szymon Gagatek

marzec 23. 2022

Międzynarodowa Federacja Pływacka podjęła decyzję o wykluczeniu rosyjskich i białoruskich pływaków z mistrzostw świata, które odbędą się w Budapeszcie.

W ostatnich dniach pojawiło się wiele sygnałów mówiących o potencjalnym bojkocie imprezy przez Polaków, Niemców, Szwajcarów czy Szwedów. Takich kroków jednak nie będzie trzeba podejmować. W wydanym dziś oświadczeniu władze federacji ogłosiły długo wyczekiwane decyzję - postanowiły wykluczyć sportowców z Rosji i Białorusi z udziału w czempionacie globu. Po tej informacji rosyjski związek odpowiedział... wycofaniem swoich sportowców ze wszystkich imprez organizowanych przez FINA do końca roku.

Na tym jednak nie koniec. FINA pozbawiła też Kazań możliwości zorganizowania mistrzostw świata na krótkim basenie. Zawody odbędą się w tym samym terminie (17-22 grudnia), a nowy gospodarz będzie wyłoniony po rozmowach z federacjami, które potencjalnie mogłyby przejąć imprezę.

Kilka godzin przed oficjalnym ogłoszeniem tych decyzji z mistrzostw świata postanowił wycofać się... Jewgienij Ryłow. Pływak, który był na Łużnikach w trakcie uroczystości z okazji rocznicy aneksji Krymu, napisał w swoich mediach społecznościowych, że to gest wsparcia dla rosyjskich sportowców, paraolimpiczyków - tych, którzy zostali wykluczeni z zawodów. Stwierdził też, że sport nie może się rozwijać bez godnej konkurencji, a nawet przywołał Pierre'a de Coubertina, który - w jego mniemaniu - nie byłby zadowolony z kierunku, który obrały międzynarodowe federacje.

Na szczęście FINA postanowiła też zająć się jego obecnością na Łużnikach i wszczęła przeciwko niemu postępowanie. Biuro FINA poprosiło Panel Dyscyplinarny, by w przyspieszonym trybie zbadał potencjalne naruszenie zasad federacji przez Ryłowa.

Oryginalną treść oświadczenia znajdziecie na stronie FINA - TUTAJ.

foto: Deepbluemedia/Insidephoto