Rzym 2022: Mistrzostwa Europy rozpoczęte

Szymon Gagatek

sierpień 11. 2022

Za nami pierwsza sesja eliminacyjna mistrzostw Europy w Rzymie z udziałem 30-osobowej reprezentacja Polski. Rano wysoką pozycję zajęła żeńska sztafeta 4x200 m.

Korespondencja z Rzymu

Jasno świecące słońce przywitało pływaków na inaugurację czempionatu Starego Kontynentu. Taka pogoda na otwartym akwenie w kompleksie sportowym Foro Italico część osób na pewno ucieszyła, ale z drugiej strony potrafiła uprzykrzyć życie niektórym startującym - na przykład grzbiecistkom. Jakby tego było mało, jedynym punktem odniesienia mogła być dla nich wisząca nad ich głowami mobilna kamera. Z takimi warunkami na dystansie 200 metrów zmierzyła się Laura Bernat. Niespełna 17-letnia Polka uzyskała rezultat 2:13.30 i została sklasyfikowana na 16. pozycji. Dzięki temu weszła do półfinałów.

W stawce półfinalistów znaleźli się wcześniej Konrad Czerniak i Karol Ostrowski, którzy w zmaganiach na 50 m stylem motylkowym uplasowali się odpowiednio na 12. i 13. miejscu. Trzydziesty w tej konkurencji był Paweł Smoliński, a Jakub Majerski nie stanął na starcie.

W międzyczasie 15. lokatę w eliminacjach 400 m stylem zmiennym zajął Krzysztof Chmielewski, który uzyskał czas 4:24.78. Zawodnik Muszelki Warszawa nie awansował do finałowej ósemki. Piętnasty był również Dawid Wiekiera na 100 m stylem klasycznym (1:01.09), ale w jego przypadku oznaczało to kwalifikację do półfinału. Odpadli Jan Kozakiewicz (1:01.63 i 25. pozycja) oraz debiutujący na tak wielkiej imprezie międzynarodowej Bartosz Skóra (1:02.57, 31. miejsce). Z dalszą rywalizacją na dystansie 800 m stylem dowolnym pożegnały się natomiast Paulina Piechota i Klaudia Tarasiewicz, które zostały sklasyfikowane odpowiednio na 13. i 17. lokacie.

Najwyższej znalazła się nasza sztafeta 4x200 m stylem dowolnym pań. Do porannych zmagań przystąpiło zaledwie osiem zespołów, więc występ w finale biało-czerwone miały zapewniony praktycznie od samego początku (wystarczyło tylko nie dostać dyskwalifikacji), ale nie pozbawiło ich to chęci walki o jak najlepszy wynik. Aleksandra Knop, Wiktoria Guść, Marta Klimek i Aleksandra Polańska ostatecznie były czwarte i w nagrodę popłyną w wyścigu medalowym na torze nr 6.