Rzym 2022: Polańska i Wiekiera w czołówce, pewny awans delfinistów

Szymon Gagatek

sierpień 13. 2022

Czworo Polaków wywalczyło kwalifikację do wyścigów półfinałowych podczas trzeciej sesji eliminacyjnej pływackich mistrzostw Europy, które odbywają się w Rzymie.

Pochmurny dzień w Foro Italico rozpoczął się przy opadach deszczu. Takie warunki nie przeszkodziły jednak Aleksandrze Polańskiej w osiągnięciu dobrego rezultatu na dystansie 200 m stylem dowolnym. Zawodniczka UKS GOS Raszyn przepłynęła cztery długości basenu w 1:59.55 i została sklasyfikowana na 3. pozycji. Szybsze od niej były tylko Isabel Gose z Niemiec (1:59.17) i Janja Segel ze Słowenii (1:59.48). Z dalszą rywalizacją pożegnały się pozostałe Polki. Aleksandra Knop była 26., Marta Klimek 29., a Wiktoria Guść 37.

Problemów z awansem nie mieli nasi najlepsi delfiniści na dystansie 100 metrów. Najwyżej sklasyfikowanym biało-czerwonym został Jakub Majerski. Finalista olimpijski uzyskał czas 52.21, co dało mu 9. lokatę. Trzy pozycje niżej uplasował się Adrian Jaśkiewicz, który zbliżył się do swojego rekordu życiowego notując wynik 52.30. Poza "szesnastką" znaleźli się natomiast Mateusz Chowaniec (29.) i Michał Chmielewski (33.). Eliminacje wygrał Noe Ponti ze Szwajcarii (51.56).

Problemów ze zdrowiem po piątkowych startach nabawiła się Paulina Peda. To spowodowało, że zawodniczka AZS AWF Katowice nie pojawiła się na starcie rywalizacji na 50 m stylem grzbietowym. Naszą jedyną przedstawicielką w tej konkurencji była więc Laura Bernat, która zajęła 34. pozycję z wynikiem 30.04.

W trakcie wyścigów na dystansie 200 m stylem klasycznym mężczyzn włoscy kibice doczekali się już lepszej pogody, a my mogliśmy cieszyć się ze skutecznego występu Dawida Wiekiery. Rekordzista Polski zanotował czas 2:12.50 i bez żadnych problemów wywalczył awans. W klasyfikacji generalnej znalazł się na 6. lokacie. Zmagania wygrał Matej Zabojnik z Czech (2:11.16).