Rzym 2022: Sztafety wykonały zadanie

Szymon Gagatek

sierpień 17. 2022

Polskie sztafety kobiet i mężczyzn startujące na dystansie 4x100 m stylem zmiennym wywalczyły pewny awans do finałów ostatniego dnia mistrzostw Europy w Rzymie.

Sztafeta kobiet drużyn zajęła 6. lokatę w stawce dziesięciu. Wyścig rozpoczęła Laura Bernat (1:01.88), a następnie do wody wskakiwały Dominika Sztandera (1:08.94), Julia Maik (59.13) i Anna Dowgiert (54.91). Łączny czas 4:04.86 pozwolił Polkom wyprzedzić Szwajcarki, Niemki, Hiszpanki i Dunki. Eliminacje wygrały Szwedki (3:59.19).

W rywalizacji mężczyzn biało-czerwoni zostali sklasyfikowani na 5. pozycji. Uzyskali rezultat 3:36.04, płynąc w składzie: Kacper Stokowski (54.09), Dawid Wiekiera (1:00.85), Adrian Jaśkiewicz (52.03) i Kamil Sieradzki (49.07). Po południu w naszej ekipie powinno dojść do sporych zmian. Wszystko wskazuje na to, że w stylu grzbietowym Stokowskiego zastąpi Ksawery Masiuk, w stylu motylkowym popłynie Jakub Majerski, a w na ostatnim odcinku zaprezentuje się Karol Ostrowski.

W środowy poranek odbyła się jeszcze rywalizacja indywidualna na dystansie 400 m stylem dowolnym. Wśród kobiet 20. była Klaudia Tarasiewicz, a 26. miejsce zajęła Wiktoria Guść. Z kolei Krzysztof Chmielewski uplasował się na 21. lokacie w rywalizacji mężczyzn. Dla Tarasiewicz i Chmielewskiego nie jest to jeszcze koniec mistrzostw w Rzymie. Już w piątek oboje zaprezentują się w wyścigach na wodach otwartych na dystansie 10 km.