"Skup sie!” Tylko jak? Czyli o koncentracji podczas startu...

"Skup sie!” Tylko jak? Czyli o koncentracji podczas startu...

Małgorzata Sławińska

kwiecień 12. 2022

Sezon startowy w pełni. Zawody, do których się przygotowywałaś/eś już niebawem. Właśnie po to trenujesz!

Sezon startowy w pełni. Zawody, do których się przygotowywałaś/eś już niebawem. Właśnie po to trenujesz! Żeby móc się sprawdzić i świetnie się bawić!  Wraz z wagą zawodów wzrasta także presja… stres… i myśli pojawia się coraz więcej. O tylu rzeczach trzeba pamiętać w dniu zawodów! “Okularki, ręka… trzymać tempo, zostać w skórze? Muszę pobić życiówkę! Szybki nawrót! Nie.. mocne nogu!”  I jak tu nie stracić głowy?! Szkoda by było zaprzepaścić wszystko przez latające po głowie myśli i obawy.

Przecież to proste: SKONCENTRUJ SIĘ! SKUP SIĘ! NIE MYŚL O TYM! Mówią wszyscy dookoła. I myślisz sobie “Świetnie, tylko jak?”

Na początek weź kilka głębokich wdechów i wydechów. Powoli. Mamy dobrą wiadomość.

“Uwaga nigdy nie jest stracona - po prostu niewłaściwie ulokowana”

Dziennie człowiek ma ok. 70 000 myśli, dodajmy do tego przesyt bodźców z otoczenia i nic dziwnego, że nie możemy się skupić. Dźwięki, słowa, zapachy, myśli, odczucia z ciała, światło, obrazy- to wszystko bodźce, które walczą nieustannie o Twoją uwagę. Wyobraź sobie, że Twoja uwaga to szklanka do której wpadają cały czas nowe informacje z zewnątrz oraz wewnątrz (myśli, emocje). Jeśli zostawisz ją bez opieki - ilość bodźców walczących o uwagę (dystraktorów) zacznie się przelewać.

A gdyby przejąć kontrolę nad zawartością? Zawodniku! Zacznij decydować, które informacje z zewnątrz oraz myśli i emocje są Ci w danym momencie potrzebne, a które nie! Aby tak się stało musisz podjąć świadomą decyzję. Często słyszymy “Ja jestem skoncentrowana/y” i pytamy… “Ok, to o czym myślisz podczas startu” - “A nie wiem… o niczym”

Czy w takim razie można nie myśleć o niczym? Czy można być świadomym i skoncentrowanym, jeśli nie wiesz o czym myślisz podczas startu?

Spróbuj następnym razem wybrać JEDNĄ rzecz, na której intencjonalnie skupisz swoją uwagę. Jeden ruch, jedno zachowanie. Niech będzie to instrukcja, jak wykonać zadanie, które masz przed sobą. Pomyśl - wykonaj. Z pewnością będziesz pamiętał/a o czym myślałaś podczas startu. Jeśli świadomie zdecydujesz, którą myśl wybierasz - nie będzie miejsca na dystraktory. Skupienie się na zadaniu, na procesie wykonania jest niezwykle przydatne wtedy, kiedy stresujesz się najbardziej. Przerzucasz swoja uwagę z obaw, które burzą pewność siebie na elementy, które kontrolujesz.

TRENING CZYNI MISTRZA Nie pobijesz życiówki, jeśli nie trenujesz. Tak samo jest z koncentracją. Chcesz mieć “mocną głowę” na zawodach? Ćwicz codziennie skupianie uwagi na TU i TERAZ. Do dzieła!

- Rozłóż swój start na czynniki pierwsze. Policz liczbę cykli, ruchów ręką i kopnięć nogą. Na czym musisz skupić się przy nawrocie? Rozpisz PROCES wykonania.

- Stwórz instrukcje, które pozwolą Ci wykonać zadanie na 100%! np. “Oddycham na…”; “Po nawrocie…”; “Łokieć wysoko”;

- Użyj wyobraźni! Masz już wszystko czego potrzebujesz - użyj 2 poprzednich punktów! Wizualizacja startu pozwala nam na przeżywanie go wcześniej. Kiedy idziesz na słupek masz wrażenie, że już to płynąłeś. Wiesz, jak tego dokonać. Czujesz się przygotowany. Jesteś tylko Ty i Twój cel.

Jesteś gotowy poświęcić 7 min dziennie, aby na najważniejszych zawodach Twoja głowa była gotowa? Więcej przydatnych ćwiczeń znajdziesz tutaj: STREAMbook

Gosia Sławińska

STREAMLINE Leadership Academy

Bibliografia: Moran, A. (2012). Concentration: Attention and performance. The Oxford handbook of sport and performance psychology