Swimexpress #11: Jeszcze mniej pływaków na igrzyskach

Swimexpress #11: Jeszcze mniej pływaków na igrzyskach

Szymon Gagatek

kwiecień 6. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego wydarzyło się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Przy okazji ogłoszenia ramowego programu najbliższych igrzysk światło dzienne ujrzała informacja o liczbie sportowców, którzy będą mogli wystartować w Paryżu w poszczególnych dyscyplinach. Jeżeli chodzi o pływanie, Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił, że w 2024 roku do basenu olimpijskiego będzie mogło wskoczyć 852 zawodników. To o 26 osób mniej niż w Tokio i o 48 mniej niż w Rio de Janeiro. Najliczniej obsadzona będzie lekkoatletyka (1810 zawodników).

***

Pech wciąż prześladuje mistrzostwa świata juniorów. W 2021 roku przełożono je na kolejny sezon z powodu pandemii. Następnie prawo do ich zorganizowania stracili Rosjanie (po inwazji na Ukrainę) i rozegranie imprezy stanęło pod dużym znakiem zapytania. Gdy już wydawało się, że ostatecznie gospodarzem zostanie Lima, w stolicy Peru rozpoczęły się strajki i manifestacje związane z wysokimi cenami m. in. paliw i nawozów, a w mieście wprowadzona została godzina policyjna. Jak informuje brazylijski dziennikarz, Alex Pussieldi, to właśnie taki rozwój sytuacji wstrzymuje Międzynarodową Federację Pływacką przed oficjalnym ogłoszeniem decyzji..

***

Chad le Clos ma nowego sparingpartnera. W podróż do Republiki Południowej Afryki udał się Max Litchfield. Brytyjski pływak będzie się tam szykował do startu w czempionacie globu i Igrzyskach Wspólnoty Narodów. Bilety do Budapesztu i Birmingham zapewnił mu występ w finale igrzysk w Tokio (był tam 4. na 400 m stylem zmiennym), mógł więc spokojnie zrezygnować ze startu w trwających mistrzostwach Wielkiej Brytanii.

***

Trzykrotna olimpijka, wicemistrzyni igrzysk w Londynie w pływaniu długodystansowym na 10 km, Haley Anderson, w wieku 30 lat ogłosiła zakończenie kariery. Zawodniczka ze Stanów Zjednoczonych to znakomita specjalistką od rywalizacji na wodach otwartych. Oprócz medalu olimpijskiego, na jej koncie znalazły się między innymi krążki z czterech kolejnych mistrzostw świata (2013: złoto na 5 km; 2015: złoto na 5 km; 2017: srebro w sztafecie; 2019: srebro na 10 km i brąz w sztafecie). Teraz Anderson ma zająć się pracą dla Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego.