Swimexpress #15: Finalista olimpijski zakończył karierę

Swimexpress #15: Finalista olimpijski zakończył karierę

Szymon Gagatek

kwiecień 13. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego działo się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Po starcie w mistrzostwach RPA w Gqeberhi (dawniej Port Elizabeth) zakończenie kariery ogłosił czołowy południowoafrykański sprinter Brad Tandy. Trzydziestolatek w ostatnim występie na 50 m stylem dowolnym został wicemistrzem kraju, notując czas 22.49. Przegrał tylko z młodszym od siebie o 13 lat Pieterem Coetzé. - Myślę, że to czas na nowy rozdział w moim życiu - powiedział po wyścigu finalista igrzysk w Rio de Janeiro (w Brazylii zajął 6. miejsce w sprincie) i brązowy medalista mistrzostw świata na krótkim basenie w Hangzhou. - Szczerze mówiąc, to co osiągnąłem, przekroczyło wszystkie moje założenia - dodał.

***

Wielu czołowych australijskich pływaków wzięło udział w zawodach Swimming Australia High-Performance Invitational w Queensland. Nie zabrakło wartościowych wyników, na czele z tymi osiągniętymi przez niezwykle regularną Kaylee McKeown. Dwudziestolatka była najszybsza na 100 m stylem grzbietowym (58.66) i 400 m stylem zmiennym (4:34.96). Z kolei Zac Stubblety-Cook wygrał zmagania na 200 m stylem klasycznym z rezultatem 2:08.22, dającym mu w tym momencie 3. miejsce na listach światowych. Solidny wynik uzyskała również Madison Wilson na 100 m stylem dowolnym (53.91). Australijczycy szykują się do krajowych kwalifikacji na najważniejsze imprezy sezonu letniego, które odbędą się w dniach 17-22 maja.

***

W najbliższy piątek powinny się rozpoczynać mistrzostwa Chin. W Shangyu pływacy mieli walczyć o kwalifikacje na najważniejsze imprezy sezonu letniego: czempionat globu i igrzyska azjatyckie. Tak się jednak nie stanie. Zawody zostały już po raz trzeci przeniesione na późniejszy termin (prawdopodobnie na początku maja), a ich rozegranie stanęło nawet pod znakiem zapytania. Wszystko przez obostrzenia związane z pandemią i lockdown w Szanghaju. Czołowi reprezentanci kraju, tacy jak Yan Zibei czy Zhang Yufei, nie mogą opuścić miasta i wciąż nie wiedzą, czy będą mogli to zrobić w najbliższej przyszłości. Jeżeli sytuacja się poprawi, to możliwe, że jedynymi zawodami kwalifikacyjnymi dla chińskich pływaków będą wiosenne mistrzostwa w Qingdao w dniach 24-29 kwietnia.

***

Dziennikarz Alex Pussieldi zdradził, że Brazylia może wkrótce przejąć organizację letniej Uniwersjady w 2023 roku. Kilka lat temu na gospodarza zawodów wybrano Jekaterynburg, ale ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę wydaje się być niemal przesądzone, że miastu w górach Ural ta rola zostanie ostatecznie odebrana. Według informacji Pussieldiego trwają rozmowy, by imprezę przygotował Salvador, znajdujący się we wschodniej części Brazylii (historycznie - pierwsza stolica tego kraju). Za takim rozwiązaniem optuje Luciano Cabral - przewodniczący CBDU (Brazylijskiej Federacji Sportów Uniwersyteckich), który jest jednocześnie wiceprezydentem FISU.