Swimexpress #19: Kolejne kraje ogłaszają składy reprezentacji na MŚ

Swimexpress #19: Kolejne kraje ogłaszają składy reprezentacji na MŚ

Szymon Gagatek

kwiecień 21. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego działo się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Aż 27-osobową kadrę na mistrzostwa świata wyślą Kanadyjczycy. Zawody kwalifikacyjne obfitowały w dobre rezultaty i rekordy. Najlepsze czasy w historii krajowego pływania notowali Joshua Liendo na 50 m stylem dowolnym (21.63) i 100 m stylem motylkowym (50.88), Finlay Knox na 200 m stylem zmiennym (1:57.50), Summer McIntosh na 400 m stylem dowolnym (4:01.59) oraz Kylie Masse na 50 m stylem grzbietowym (27.18). Pełną listę pływaków, którzy uzyskali nominację znajdziecie TUTAJ.

***

Niewiele mniejszą reprezentację w Budapeszcie będą mieli Brytyjczycy. Ostatecznie trenerzy kadry narodowej postanowili, że zabiorą do stolicy Węgier 23 osoby (lista TUTAJ). Znalazło się miejsce dla największych gwiazd: Adama Peaty'ego czy Duncana Scotta, ale też dla aż 9 debiutantów, na czele z Lewisem Burrasem, który w mistrzostwach kraju notował rewelacyjne rezultaty na 50 i 100 m stylem dowolnym. Spośród osób, które miały zapewnioną kwalifikację, na liście powołanych zabrakło za to Maxa Litchfielda. Anglik, trenujący obecnie w RPA, postanowił zrezygnować z występu w czempionacie globu z powodów osobistych.

***

Skromną, ale za to bardzo mocną reprezentację, będą mieli Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi wyłonili 11 osób, które spełniły wszystkie wymagania krajowego związku. Wśród nich znaleźli się nowi rekordziści kraju: Anna Elendt (1:05.58 na 100 m stylem klasycznym i 2:24.63 na dwukrotnie dłuższym dystansie), Rafael Miroslaw (47.92 na 100 m stylem dowolnym) oraz Lukas Maertens (7:41.43 na 800 m stylem dowolnym). Maertens był gwiazdą niedawnego Swim Open w Sztokholmie, gdzie uzyskał też fantastyczny wynik na 400 m stylem dowolnym (3:41.60). Nikt w tej konkurencji nie pływał tak szybko przez ostatnie sześć sezonów.

Kadra Niemiec na mistrzostwa świata:

Kobiety: Isabel Gose, Anna Elendt, Angelina Köhler

Mężczyźni: Rafael Miroslaw, Lukas Märtens, Henning Mühlleitner, Florian Wellbrock, Ole Braunschweig, Lucas Matzerath, Eric Friese, Josha Salchow 

***

Tylko pięcioro zawodników będzie w Budapeszcie reprezentować Danię. Po Danish Open (komplet wyników znajdziecie TUTAJ) krajowa federacja ogłosiła, że do stolicy Węgier polecą Emilie Beckmann (wystartuje na 50 m stylem motylkowym), Helena Rosendahl Bach (1500 m stylem dowolnym i 200 m stylem motylkowym), Julie Kepp Jensen (50 m stylem dowolnym i motylkowym), Signe Bro (100 m stylem dowolnym) oraz Rasmus Nickelsen (50 m stylem motylkowym). W kadrze zabraknie za to Pernille Blume i Antona Ipsena, którzy spełnili wymagania związku, ale po igrzyskach nie są jeszcze w pełni formy.

foto: Deepbluemedia/Insidefoto/A. Stachiotti