Swimexpress #20: Ryłow zawieszony na 9 miesięcy

Swimexpress #20: Ryłow zawieszony na 9 miesięcy

Szymon Gagatek

kwiecień 22. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego działo się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Jewgienij Ryłow został zawieszony przez Międzynarodową Federację Pływacką na 9 miesięcy. To kara nałożona na rosyjskiego pływaka za udział w marcowej prowojennym wiecu na Łużnikach. Na mocy decyzji Biura FINA, Ryłow nie będzie mógł brać udziału w żadnych zawodach organizowanych lub sankcjonowanych przez światowe władze do 20 stycznia 2023 roku. Pełną treść oświadczenia znajdziecie TUTAJ.

***

Dużo zamieszania wywołało opublikowanie przez MKOl procedury kwalifikacji pływaków na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku (o minimach pisaliśmy TUTAJ). FINA oświadczyła bowiem, że dokument, który został udostępniony publicznie, to nieaktualna wersja robocza. Nad ostateczną ciągle trwają prace i trzeba będzie poczekać na nią jeszcze jakiś czas. Gdy będzie gotowa, pojawi się na stronie Międzynarodowej Federacji Pływackiej. Póki co, nie należy się więc przywiązywać do wytycznych, które zostały tam zawarte.

***

Nowy pływacki talent w Australii? Po zakończeniu juniorskich mistrzostw kraju na Antypodach nie ustają zachwyty nad formą Flynna Southama. Urodzony w 2005 roku zawodnik wygrał zmagania na 50, 100 i 200 m stylem dowolnym, notując przy tym bardzo wartościowe wyniki. W sprincie uzyskał czas 22.54, na dystansie 100 metrów poprawił należący do Kyle'a Chalmersa rekord kraju w swojej kategorii wiekowej (dwie długości basenu przepłynął w 48.60), a na 200 metrów osiągnął rezultat 1:46.77 (najszybszym Australijczykiem w jego wieku był legendarny Ian Thorpe - 1:46.00). Komplet wyników z rywalizacji w Adelajdzie znajdziecie TUTAJ.

***

Wielkimi krokami zbliża się II tura wyborów prezydenckich we Francji - kraju, który zorganizuje najbliższe letnie igrzyska. Na nietypowy krok przed starciem Emmanuela Macrona i Marie Le Pen zdecydował się Francuski Komitet Olimpijski, który wsparł kandydaturę tego pierwszego. W oficjalnej nocie działacze stwierdzili między innymi, że według zdecydowanej większości z nich tylko propozycja obecnego prezydenta uwzględnia uniwersalne wartości i perspektywę rozwoju sportu nad Sekwaną. Pełną treść oświadczenia możecie znaleźć TUTAJ.

foto: International Swimming League/Deepbluemedia/G. Scala