Swimexpress #21: Rosjanie zorganizują własne zawody międzynarodowe?

Swimexpress #21: Rosjanie zorganizują własne zawody międzynarodowe?

Szymon Gagatek

kwiecień 23. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego działo się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Coraz bardziej realne wydaje się zorganizowanie przez Rosję wielkiej imprezy sportowej dla zawodników z różnych dyscyplin w połowie tego roku. Agencja informacyjna TASS poinformowała, że plany zakładają zaproszenie na takie zawody przedstawicieli Białorusi, Chin, Brazylii, Argentyny, Wenezueli, Kuby, a także innych państw karaibskich i azjatyckich. W lecie w Kazaniu ma się też odbyć międzynarodowa rywalizacja w sportach wodnych. Co więcej, po ponad 30 latach Rosjanie zamierzają przywrócić (popularną w czasach Związku Radzieckiego) Spartakiadę dla najlepszych sportowców ze swojego kraju.

***

Kolejny utytułowany amerykański zawodnik, Andrew Wilson, ogłosił zakończenie kariery. Mistrz olimpijski z Tokio w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym (wystartował w amerykańskiej drużynie w eliminacjach) i 6. zawodnik tych igrzysk w rywalizacji na 100 m stylem klasycznym opublikował długi LIST, w którym podsumował swoją przygodę z pływaniem i podziękował wszystkim, którzy pomogli mu w osiągnięciu sukcesu. Wilson przeszedł do historii pływania w Stanach Zjednoczonych jako pierwszy zawodnik, który wywalczył miejsce w kadrze na igrzyska, będąc studentem uczelni z III Dywizji NCAA.

***

Tylko 9 osób będzie liczyła reprezentacja Hiszpanii na mistrzostwach świata w Budapeszcie. W trakcie krajowego czempionatu indywidualne minima wypełniło pięcioro pływaków: Jessica Vall (50 m stylem klasycznym), Ángela Martínez (800 i 1500 m stylem dowolnym), Paula Otero (800 m stylem dowolnym), Carlos Garach (1500 m stylem dowolnym) i Joan Lluís Pons (400 m stylem zmiennym). Teraz trenerzy kadry postanowili, że dołączy do nich trenujący w USA i będący w dobrej formie Hugo González. Dodatkowo wystąpi on w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym obok Carlesa Colla, Alberto Lozano i Sergio de Celisa.

***

Na Międzynarodowym Hawajskim Festiwalu Filmowym w Honlulu zaprezentowano zwiastun kinowej produkcji, która będzie opowiadała historię legendarnego Duke'a Kahanamoku - pięciokrotnego medalisty olimpijskiego, zwycięzcy rywalizacji na 100 m stylem dowolnym podczas igrzysk w Sztokholmie w 1912 roku i w Antwerpii osiem lat później. Kahanamoku był nie tylko świetnym pływakiem, ale też prekursorem nowoczesnego surfingu. W jego postać w filmie wcielił się znany surfer, Duane DeSoto.