Swimexpress #22: Mistrzostwa świata w Australii?

Swimexpress #22: Mistrzostwa świata w Australii?

Szymon Gagatek

kwiecień 25. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego działo się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Wiele wskazuje na to, że grudniowe mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie odbędą się w Australii. Taką informację przekazał tamtejszy The Sunday Telegraph. Według tych doniesień Międzynarodowa Federacja Pływacka pracuje już z działaczami Swimming Australia nad konkretną lokalizacją i nową datą zawodów, które pierwotnie miały zostać rozegrane w Kazaniu. FINA zdecydowała jednak odebrać stolicy Tatarstanu prawo do organizacji imprezy po inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę.

***

Amerykanie opublikowali LISTY STARTOWE na zbliżające się wielkimi krokami zawody kwalifikacyjne na tegoroczne imprezy międzynarodowe (26-30 kwietnia). Wśród zgłoszonych zawodników zabrakło tym razem takich postaci jak Simone Manuel czy Nathan Adrian. O wyjazd na mistrzostwa świata nie powalczą też Kathleen Baker, która w czerwcu bierze ślub i Erika Sullivan - wicemistrzyni olimpijska na 800 m stylem dowolnym. W Greensboro pojawi się natomiast Julia Podkościelny. Córka naszego znakomitego pływaka, Mariusza Podkościelnego, wystartuje na 200 m stylem grzbietowym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym. W ostatniej z tych konkurencji ma 8. czas zgłoszenia.

***

Trzykrotny uczestnik igrzysk, Serhij Fesenko - syn mistrza olimpijskiego na 200 m stylem motylkowym z 1980 roku, Serhija Fesenki seniora - przyleciał w ubiegłym tygodniu do Polski ze Stanów Zjednoczonych, by pomóc swoim rodakom z Ukrainy. Po wybuchu wojny poprzez stronę Cincinnati 4 Ukraine zbiera fundusze na wynajem autobusów do ewakuacji ludności cywilnej z okupowanych terenów, zakup dronów, przydających się w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, a także kamizelek kuloodpornych czy odzieży. Najpotrzebniejsze materiały dostarczył już do Lwowa. Całą historię znajdziecie na portalu SwimmingWorldMagazine.com.

***

Duńczycy ogłosili już swoją kadrę na mistrzostwa świata. Wśród powołanych łatwo dostrzec brak Pernille Blume, która spełniła kryteria krajowego związku już w trakcie ubiegłorocznych igrzysk. Mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro opublikowała ostatnio na instagramowym Stories informację, że postanowiła odpuścić tegoroczne starty w Budapeszcie oraz na mistrzostwach Europy w Rzymie. Przyznała, że nie jest na to gotowa ani fizycznie, ani mentalnie. Zamierza odpocząć po ubiegłorocznych wyzwaniach, by móc wystartować w Paryżu w 2024 roku. W maju poleci na Bali, by tam zaliczyć kurs trenera jogi.