Swimexpress #25: Julia Podkościelny w kadrze USA na juniorskie mistrzostwa Pacyfiku

Swimexpress #25: Julia Podkościelny w kadrze USA na juniorskie mistrzostwa Pacyfiku

Szymon Gagatek

maj 17. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego działo się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Władze USA Swimming oficjalnie opublikowały 41-osobową listę zawodników powołanych na juniorskie mistrzostwa Pacyfiku, które w sierpniu odbędą się na Hawajach. Wśród tych, którzy wywalczyli kwalifikację do kadry, znalazła się też Julia Podkościelny. Córka naszego znakomitego pływaka i rekordzisty olimpijskiego z Seulu, Mariusza Podkościelnego, będzie w Honolulu reprezentować USA na dystansie 400 m stylem zmiennym. To efekt dobrego występu Julii w amerykańskich Trials, gdzie w swojej koronnej konkurencji zajęła 6. miejsce.

***

Już w środę startują australijskie kwalifikacje na mistrzostwa świata. Na starcie pięciodniowych zawodów nie zobaczymy kilku znanych postaci: sióstr Campbell, Emmy McKeon, Emily Seebohm i Camerona McEvoy'a. Niespodziewanie w Oaklands Park nie pojawi się również wicemistrz olimpijski na 400 m stylem dowolnym, Jack McLoughlin. Nie zabraknie jednak innych wielkich gwiazd - na czele z Kaylee McKewon, Mitchem Larkinem, Minną Atherton, Ariarne Titmus czy Kyle'em Chalmersem. Wyniki na żywo ze zmagań na przedmieściach Adelajdy będzie można śledzić TUTAJ. Transmisja zostanie udostępniona abonentom serwisu Amazon Prime Video.

***

Międzynarodowa Federacja Pływacka ogłosiła swoje plany na tegoroczny cykl Pucharu Świata. Trzyetapowe zmagania będą się toczyć na krótkim, 25-metrowym basenie. Rozpoczną się w Berlinie w dniach 21-23 października, tydzień później (28-30 października) rywalizacja przeniesie się do Toronto, a ostatnie zawody (3-5 listopada) zostaną zorganizowane w Indianapolis. Pula nagród w całym cyklu wyniesie 1,2 mln dolarów. Po raz pierwszy od 2003 roku w terminarzu zabrakło miejsca dla zawodów w Rosji, co - jak można przypuszczać - ma przede wszystkim związek z wojskową napaścią na Ukrainę.

***

Yui Ohashi doczekała się ostatnio sesji dla japońskiej edycji magazynu Vogue. Mistrzyni olimpijska na 200 i 400 m stylem zmiennym pozowała ze swoimi zdobyczami z Tokio, a w dedykowanym jej artykule opowiedziała o zwycięskich chwilach, rozpaczy po przełożeniu igrzysk na 2021 rok i odczuciach po tym, jak została pierwszą w historii swojego kraju zawodową pływaczką. Zdjęcie Ohashi z najnowszego numeru Vogue możecie znaleźć TUTAJ.