Swimexpress #26: Chad le Clos przyznał się do walki z depresją

Swimexpress #26: Chad le Clos przyznał się do walki z depresją

Szymon Gagatek

maj 24. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego działo się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Ostatnio głośno zrobiło się o kolejnym słynnym pływaku, który przyznał się do walki z depresją. W rozmowie z południowoafrykańskim portalem New Frame (artykuł znajdziecie TUTAJ) o swoich problemach opowiedział sam Chad le Clos. Multimedalista olimpijski nie zdradził przyczyn ubiegłorocznego stanu, ale stwierdził, że to właśnie on przyczynił się do słabszych wyników, jakie uzyskał na igrzyskach. Po starcie w Tokio le Clos rozpoczął terapię i na szczęście wychodzi na prostą. Teraz priorytetem są dla niego Igrzyska Wspólnoty Narodów. Jeżeli w Birmingham zdobędzie dwa medale, zostanie najbardziej utytułowanym sportowcem w historii tej imprezy.

***

Kolejne gwiazdy ogłaszają, że nie wezmą udziału w mistrzostwach świata. Ze względu na kontuzję stopy w Budapeszcie nie pojawi się Adam Peaty, a uraz pleców wyeliminował ze startu także jego koleżankę z reprezentacji, Kathleen Dawson. W stolicy Węgier nie zobaczymy również Josepha Schoolinga, który rozważa czy kontynuować pływacką karierę, nie mogąc jej pogodzić z obowiązkową służbą wojskową. Pod znakiem zapytania stanął z kolei występ Siobhan Haughey. Pływaczka z Hongkongu wycofała się niedawno z udziału w cyklu Mare Nostrum, tłumacząc to kontuzją kostki.

***

Ye Shiwen udzieliła niedawno wywiadu, który ukazał się na portalu Sina Weibo (chiński odpowiednik Twittera). Mistrzyni olimpijska z Londynu na 200 i 400 m stylem zmiennym stwierdziła, że zamierza walczyć o kwalifikację na igrzyska w Paryżu. Odzyskała też nadzieję na start w Igrzyskach Azjatyckich, które mają się odbyć w jej rodzinnym Hangzhou. Zawody pierwotnie były planowane na wrzesień i Ye chciała je odpuścić, by skupić się na studiach. Z powodu pandemii koronawirusa rywalizacja została jednak przeniesiona na dalszy termin.

***

Katie Ledecky zrezygnowała z indywidualnego startu na 200 m stylem dowolnym podczas mistrzostw świata. Co prawda Amerykanka wygrała rywalizację w tej konkurencji podczas krajowych kwalifikacji, ale ostatecznie postanowiła, że w Budapeszcie skupi się wyłącznie na rywalizacji na 400, 800 i 1500 metrów. W jej miejsce wskoczy Leah Smith, która w finale Trials w Greensboro zajęła 3. miejsce. Smith będzie reprezentować Stany Zjednoczone na dystansie 200 metrów razem z utalentowaną 15-latką, Claire Weinstein.

foto: International Swimming League/Deepbluemedia/G. Scala