Swimexpress #27: Wystartowała sprzedaż biletów na MŚ

Swimexpress #27: Wystartowała sprzedaż biletów na MŚ

Szymon Gagatek

maj 26. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego działo się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Organizatorzy zbliżających się wielkimi krokami mistrzostw świata w sportach wodnych uruchomili oficjalną stronę internetową zawodów (https://fina-budapest2022.com/), zaprezentowali medale, a także rozpoczęli sprzedaż biletów, które pozwolą kibicom zasiąść na trybunach obiektów w Budapeszcie, Debreczynie, Szeged i Sopronie. W trakcie pierwszych dwóch dni rozeszło się ponad 20 tysięcy wejściówek, a największą popularnością cieszyła się sesja finałowa zmagań pływaków, w trakcie której odbędzie się finał 200 m stylem motylkowym mężczyzn (biletów z pierwszej puli zabrakło już po 3 godzinach!). Sprzedaż trwa TUTAJ.

***

W ostatnich dniach amerykańskie środowisko pływackie żyje sprawą Teri McKeever. Słynna trenerka Uniwersytetu Kalifornijskiego, pracująca w Berkeley już od 30 lat (z takimi gwiazdami jak Natalie Coughlin, Missy Franklin czy Dana Vollmer), została oskarżona przez kilkanaście zawodniczek o nadużycia werbalne i znęcanie się. Część z dziewczyn miała później podejmować lub rozważać próby samobójcze. Wszystko zaczęło się od artykułu w lokalnych mediach, który znajdziecie POD TYM LINIEM. Następnego dnia po publikacji doszło do rozmowy pomiędzy trenerką i jej podopiecznymi, która zakończyła się opuszczeniem przez pływaczki porannego treningu. Póki co, w reakcji na oskarżenia, władze uczelni wysłały McKeever na przymusowy urlop.

***

Kaylee McKeown była jedną z gwiazd niedawnych mistrzostw Australii. W Adelajdzie wygrała zmagania na 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym - zdobywając kwalifikację na czempionat globu na każdym z tych dystansów. Jednak, jak donosi portal The Advertiser, podopieczna Michaela Bohla w ostatniej z tych konkurencji nie wystąpi w Budapeszcie, a jedynie na Igrzyskach Wspólnoty Narodów. McKeown poważnie myśli o dodaniu wyścigów stylu zmiennego do swojego repertuaru na wielkich międzynarodowych imprezach, ale kluczowym warunkiem jest tu odpowiednio ułożony program zawodów. Jeżeli wszystko pójdzie po jej myśli, na igrzyskach w Paryżu może walczyć nawet o cztery indywidualne złota.

***

Nowy rekordzista świata na 50 m stylem grzbietowym, Hunter Armstrong, postanowił porzucić starty w lidze NCAA i przejść na zawodowstwo. Reprezentant Ohio State University miał jeszcze przed sobą dwa lata występów w akademickich rozgrywkach. Po rewelacyjnych wynikach w amerykańskich Trials zdecydował jednak, że więcej korzyści przyniesie mu profesjonalna kariera. W tegorocznych mistrzostwach NCAA był 5. na 100 jardów stylem grzbietowym (w finale triumfował Kacper Stokowski), ale sam przyznawał, że dużo lepiej czuje się na 50-metrowej pływalni. Armstrong zmieni też miejsce zamieszkania. Przeniesie się z Ohio do Kalifornii, gdzie asystentem Dave'a Durdena w Berkeley został jego trener Matt Bowe.