Swimexpress #29: FINA ogłosiła datę mistrzostw świata w roku olimpijskim!

Swimexpress #29: FINA ogłosiła datę mistrzostw świata w roku olimpijskim!

Szymon Gagatek

lipiec 14. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego działo się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Poznaliśmy dokładną datę mistrzostw świata w sportach wodnych, które w 2024 roku odbędą się w Dausze. Zawody pierwotnie były planowane na przyszły sezon, ale z powodu pandemii i roszad w pływackim kalendarzu przeniesiono je na sezon olimpijski. Ostatecznie zostaną zorganizowane w dniach 2-18 lutego, a więc zaledwie na 5 miesięcy przed igrzyskami w Paryżu. Pomysł ten zdążyli już skrytykować na Twitterze brytyjscy pływacy: Adam Peaty czy Duncan Scott. Z kolei James Guy jasno stwierdził, że nie wybiera się na czempionat w stolicy Kataru.

***

Leon Marchand nie weźmie udziału w sierpniowych mistrzostwach Europy w Rzymie. Francuz ma zamiar w tym czasie wrócić do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczynać się będzie rok akademicki. Wcześniej weźmie sobie krótką przerwę od pływania, której nie miał już od 2,5 roku. - Myślę, że zrealizowałem swoje cele na ten rok. Od dwóch lat bardzo ciężko pracuję i wiem, że dla swojego rozwoju potrzebuję też trochę świeżości przed powrotem - mówił. Mistrz świata na 200 i 400 m stylem zmiennym na co dzień trenuje pod okiem Boba Bowmana na Uniwersytecie Stanowym Arizony.

***

Ana Marcela Cunha i Gregorio Paltrinieri zwyciężyli w zawodach z cyklu World Series w pływaniu długodystansowym, które odbyły się w Parc de la Villette w Paryżu. Na dystansie 10 km Brazylijka wyprzedziła mistrzynię świata Sharon van Rouwendaal z Holandii, a podium uzupełniła Ginevra Taddeucci z Włoch. Z kolei Paltrinieri okazał się lepszy od Kristofa Rasovszky'ego z Węgier i Nicholasa Slomana z Australii. We Francji odbyła się też rywalziacja sztafet 4x1500 m, w której triumfowali Włosi. Komplet wyników znajdziecie TUTAJ.

***

Laszlo Cseh i jego żona Diana zostali rodzicami! Legendarny węgierski pływak, sześciokrotny medalista olimpijski i dwukrotny mistrz świata, pochwalił się radosną nowiną na swoim profilu na Facebooku, publikując zdjęcie z podpisem inforumującym, że na świat przyszła jego córka, Nalani Cseh.