Swimexpress #4: Wystartował Puchar Europy na wodach otwartych

Swimexpress #4: Wystartował Puchar Europy na wodach otwartych

Szymon Gagatek

marzec 24. 2022

Sprawdzamy, co ciekawego wydarzyło się w ostatnim czasie w pływackim świecie. Newsy, ciekawostki, zakulisowe informacje, podsumowania najważniejszych wydarzeń.

Zmagania o Puchar Europy w pływaniu na wodach otwartych w 2022 roku rozpoczęte. Pierwsze zawody cyklu odbyły się w Eljacie. Już w środę "na rozgrzewkę" rywalizowano na krótszych dystansach. Na 2,5 km triumfowali Matteo Furlan z Włoch i Oceane Cassignol z Francji. Z kolei na 5 km wśród kobiet nie do zatrzymania okazała się kolejna reprezentantka Trójkolorowych, Caroline Jouisse, a wśród mężczyzn pierwszy na mecie zameldował się Gregorio Paltrinieri. Zaledwie jedną dziesiątą sekundy stracił do niego Marc-Antoine Olivier z Francji, a trzeci był Kristof Rasovszky.

W czwartek Węgier zrewanżował się na olimpijskim dystansie 10 km. Wygrał zmagania przed Włochami: Domenico Acerenzą i Paltrinierim. W wyścigu pań najlepsza była Ana Marcela Cunha z Brazylii. Pełne wyniki możecie znaleźć TUTAJ.

***

Z powodu pojawiających się w wielu miastach Chin nowych przypadków zakażenia koronawirusem władze tamtejszej federacji pływackiej postanowiły przenieść na późniejszy termin zawody kwalifikacyjne do kadry na czempionat globu w Budapeszcie i igrzyska azjatyckie w Hangzhou. Po zmianach mistrzostwa kraju znalazły się w kalendarzu w dniach od 15 do 20 kwietnia.

***

Sarah Sjoestroem i jej narzeczony Johan Skierus udali się niedawno w tygodniową podróż na Malediwy. Szwedka w trakcie tych kilku dni więcej odpoczywała niż trenowała i była m. in. gościem specjalnym miejscowej gali, na której rozdano nagrody dla najlepszych sportowców 2022 roku. O pływaniu też całkiem nie zapomniała i na zaaranżowanym w morzu basenie poprowadziła szkolenie dla dzieci. Galerię zdjęć z tego wydarzenia zamieściła na Instagramie. Możecie ją zobaczyć TUTAJ.

***

Katinka Hosszu mocno szykuje się do startów w nadchodzącym sezonie i aktualnie przebywa w Tajlandii (tak jak jej kolega z reprezentacji, Gergely Gyurta). Co ciekawe, nad formą Iron Lady czuwa nie tylko jej trener i życiowy partner Máté Gelencsér, z którym zaręczyła się na początku roku. W pomoc w ostatnich tygodniach zaangażował się nawet... ojciec Máté, András Gelencsér. Towarzyszył on Węgierce jako szkoleniowiec chociażby na zgrupowaniu na Teneryfie.

foto: Deepbluemedia / Insidephoto